Polski program do System Exclusive !

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Polski program do System Exclusive !

Post autor: WG » piątek 24 paź 2003, 00:28

Witam wszystkich.



Miło mi jest przedstawić skuteczną prostą POLSKĄ aplikację pod nazwą Sysex Transmiter służącą do odbioru i transmisji komunikatów System Exclusive.



Program wyjątkowo powstał w odpowiedzi na problemy dotyczące właśnie tego tematu a poruszane ostatnio na tym forum a tak się składa, że niestety nie ma zbyt poręcznych narzędzi do tego celu. A często się zdarza tak, że sekwencery (Cubase, Cakewalk, Sonar) mają z tym czasem problemy, więc ten program jest "panaceum" na te problemy.



Oprogramowanie jest proste w obsłudze dzięki czemu w bardzo szybki sposób zgramy zawartość danych z instrumentu lub wyślemy do niego pod postacią komunikatów System Exclusive oczywiście i zapiszemy na dysk.



Program jest do pobrania tylko z tego miejsca:

sysex.zip



Aplikacja jest całkowice bezpłatna i może służyć zarówno w domu jak i komercyjnie w studiu. Jest to pierwsza wersja 1.0 więc jeżeli przydarzą się jakieś wyjątkowe problemy to proszę pisać a chętnie to poprawię. Program działa w środowisku Windows pod każdym systemem 95-XP. Program jest w pełni konfigurowalny a więc możemy ustawić porty MIDI, parametry transmisji i odbioru.



Jeżeli macie jakieś sugestie, opinie, pomysły lub problemy dotyczące tej właśnie aplikacji i nie tylko to można je zawrzeć w tym właśnie temacie forum albo po prostu napisać do mnie na e-mail.



Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy.

Audio/MIDI Software

Włodzimierz Grabowski

http://www.extranslator.com

wlodekk@and.pl
[Post edytowany przez Admina w dniu 24/10/2003]

Redakcja
Posty: 1410
Rejestracja: środa 23 sty 2002, 00:00

Re: Polski program do System Exclusive !

Post autor: Redakcja » piątek 24 paź 2003, 10:20

Więcej informacji o programie znajdziecie TUTAJ.
[addsig]
Wojciech Chabinka - sekretarz redakcji EiS

pawello
Posty: 968
Rejestracja: piątek 02 maja 2003, 00:00
Lokalizacja: Polska

Re: Polski program do System Exclusive !

Post autor: pawello » piątek 24 paź 2003, 18:43

rewelo...

Mr Wlodek -> jak zwykle pokazales Pan klase........



unizenie klaniam.. pozdrawiam i zycze dlaszych sukcesow :)
pozdrawiam.

Awatar użytkownika
jaś
Posty: 70
Rejestracja: niedziela 07 kwie 2002, 00:00

Re: Polski program do System Exclusive !

Post autor: jaś » piątek 24 paź 2003, 20:22

jeszcze nie mialem okazji sprawdzic ale ale jak dziala to REWELACJA:)
Troche lubie sobie pomuzykować, ponagrywać, posłuchać tego co nagrałem, czyli krótko mówiąc, lubię obszary muzyczne.

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Polski program do System Exclusive !

Post autor: WG » piątek 24 paź 2003, 22:02

No właśnie.

Twój test będzie kluczowy dla tego programu. Także proszę daj znać.



Mi również brakowało takiego narzędzia. A czasem nie chcę mi się uruchamiać sekwencera po to tylko aby zapisać barwy z intrumentu czy ustawienia. A program MIDI-OX owszem też jest OK ale przedzieranie się przez gąszcz jego opcji i funkcji mi kompletnie nie odpowiada a po za tym 90% jego funkcji jest dla mnie zbytecznych.

Także program jest prostą odpowiedzią na ten fakt.



Być może nastąpi jego rozbudowa o:

- edycję,

- suwaki sterujące pozwalające przesyłać komunikaty (sysex) w czasie rzeczywistym do instrumentu a potem tak przygotowane ustawienie (preset) zapisać,

- współpracę z wieloma instrumentami na zasadzie predefiniowanych mikserów tak jak w Cakewalk czy Cubase. Czyli byłaby to aplikacja która zdecydowanie odciążyła by nas z przygotowywania ustawień na instrumencie a wygodnie na ekranie monitora. Ja rozumiem, że takie rozwiązania już od dawna tkwią w Cakewalk, Sonar czy Cubase ale i tak nigdy nie ma tych najnowszych instrumentów i wraz człowiek musi wracać do instrumentu i na nim ustawiać efekty, inserty itd.



A to zależy od zainteresowania tym tematem.

Awatar użytkownika
jaś
Posty: 70
Rejestracja: niedziela 07 kwie 2002, 00:00

Re: Polski program do System Exclusive !

Post autor: jaś » piątek 24 paź 2003, 23:58

...No właśnie.

Twój test będzie kluczowy dla tego programu. Także proszę daj znać.



**********************

jezeli to zapisze sysex z yamahy to bedzie rzeczywiscie spoko programik:)jasne ze dam znac.a ten programik dolaczony do yamahy to XG works lite 3.0.i on nie chodzi pod XP,no chyba,ze cos zle zrobilem:)

Troche lubie sobie pomuzykować, ponagrywać, posłuchać tego co nagrałem, czyli krótko mówiąc, lubię obszary muzyczne.

Awatar użytkownika
jaś
Posty: 70
Rejestracja: niedziela 07 kwie 2002, 00:00

Re: Polski program do System Exclusive !

Post autor: jaś » poniedziałek 27 paź 2003, 22:31

:dzisiaj miałem okazje prztestować programik z S-30.wnioski z testu:chodzi jak burza.wszystkie komunikaty zostały zapisane i prawidłowo przesłane:)a jak z YAMAHA nie ma problemow to z innymi instrumentami tez:)Gratulacje i podziekowania dla Pana Grabowskiego:)mam tylko jedno pytanie:czy mozna jakos te komunikaty midi umiescic w pliku midi przed sekwencja midi?
Troche lubie sobie pomuzykować, ponagrywać, posłuchać tego co nagrałem, czyli krótko mówiąc, lubię obszary muzyczne.

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Polski program do System Exclusive !

Post autor: WG » poniedziałek 27 paź 2003, 23:06

...:dzisiaj miałem okazje prztestować programik z S-30.wnioski z testu:chodzi jak burza.wszystkie komunikaty zostały zapisane i prawidłowo przesłane:)a jak z YAMAHA nie ma problemow to z innymi instrumentami tez:)Gratulacje i podziekowania dla Pana Grabowskiego:)mam tylko jedno pytanie:czy mozna jakos te komunikaty midi umiescic w pliku midi przed sekwencja midi?...

**********************



Oczywiście.



W każdym programie sekwencyjnym (Cubase, Cakewalk, Sonar) istnieje możliwość zaimportowania tych danych z pliku (*.syx). Wtedy program umieszcza i przekształca je na komunikaty System Exclusive w swoim tracku.



W Cubase SX/SL:

1. Trzeba sobie stworzyć pusty System Exclusive (wykreować) najlepiej na początku utworu.

2. Potem przejść do jego edycji. Otworzy się okienko. Po jego prawej stronie będą opcje w których znajdziesz przycisk [Import].

3. Używając importu z pliku *.syx przeniesiesz dane system exclusive na track Cubase.



Jeżeli będzie w czymś jeszcze problem to pisz.



Zastanawia mnie teraz fakt dlaczego w twoim przypadku nagrywanie nie działa w Cubase SX/SL. Wiele osób zgodnie odpowiedziało, że nie miało z tym problemów ale to były inne instrumenty i całkowicie inne okoliczności.

W sumie jest to bardzo fundamentalna sprawa.



Czy ktoś kto ma też Yamaha S-30/S-90 i program Cubase SX/SL może potwierdzić problemy z nagrywaniem System Exclusive !!!



Pasowało by zgłosić to do supportu Steinberga bo inaczej oni nigdy tego nie poprawią jeżeli jest gdzieś błąd (bug) w rejestracji tych komunikatów.

Ale wpierw trzeba by pokazać im ten błąd (jeżeli jest) "na dłoni" żeby nie błądzili w szukaniu przyczyny.



Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
jaś
Posty: 70
Rejestracja: niedziela 07 kwie 2002, 00:00

Re: Polski program do System Exclusive !

Post autor: jaś » poniedziałek 27 paź 2003, 23:42

Dzieki za porade w kwesti midi.jezeli chodzi o te sysexy w cubase SX to generalnie nie ma problemu z rolandem Jv 1080,korg X5D.najpierw myslalem ze to uszkodzenie instrumentu ale okazalo sie,ze Logic daje sobie z tym swietnie rade(ten sam komp,system itp)po telefonie do AF dowiedzialem sie,ze "ten typ tak ma"no coz,za te pieniadze..nie iwem czy Cubase 2.0 radzi sobie lepie z sysexami.tak ze problem dotyczyl jedynie tej Yamahy.sam jestem ciekaw czy to tylko moj problem czy rzeczywicie jast jakis bład w Cubasie za badz co badz spora kase.
Troche lubie sobie pomuzykować, ponagrywać, posłuchać tego co nagrałem, czyli krótko mówiąc, lubię obszary muzyczne.

WG
Posty: 1235
Rejestracja: poniedziałek 12 sie 2002, 00:00

Re: Polski program do System Exclusive !

Post autor: WG » wtorek 28 paź 2003, 14:18

...Dzieki za porade w kwesti midi.jezeli chodzi o te sysexy w cubase SX to generalnie nie ma problemu z rolandem Jv 1080,korg X5D.najpierw myslalem ze to uszkodzenie instrumentu ale okazalo sie,ze Logic daje sobie z tym swietnie rade(ten sam komp,system itp)po telefonie do AF dowiedzialem sie,ze "ten typ tak ma"no coz,za te pieniadze..nie iwem czy Cubase 2.0 radzi sobie lepie z sysexami.tak ze problem dotyczyl jedynie tej Yamahy.sam jestem ciekaw czy to tylko moj problem czy rzeczywicie jast jakis bład w Cubasie za badz co badz spora kase....

**********************



No to ciąg dalszy jeszcze walki z System Exclusive i Cubase.



Odnośnie importu do programu Cubase SX/SL. Jest jedna zła rzecz związana z importowaniem całych plików (*.syx). Cubase SX/SL traktuje to jako jeden cały System Exclusive czyli tworzy z tego pliku jedno zdarzenie.

Naturalnie jest to ewidentnym jego błędem. Co więcej podczas zapisu wraz zapisuje to jako jedno zdarzenie. W ten sposób w środku komunikatu System Exclusive są inne komunikaty System Exclusive. Jest to absolutnie niezgodnie ze specyfikacją MIDI i dziwię się takim niedociągnięciom. No ale cóż miejmy nadzieję, że będą jakieś poprawki w tym kierunku. Owszem sam Cubase sobie z tym poradzi bo wie o tym ale może zdarzyć się tak, że inne programy lub insturmenty po prostu albo wogóle nie odtworzą tych komunikatów albo po prostu się zawieszą.



Jest to niekorzystne na tyle, że podczas odtwarzania tego jednego zdarzenia, które może trwać nawet minutę a w sumie to nie wiadomo bo Cubase z własną prędkością (niezależną już od tempa) wysyła kolejne bajty System Exclusive. Tutaj również powinni dodać więcej opcji dotyczących wysyłania i odbioru System Exclusive. Wbrew pozorom to nie jest takie oczywiste. Szkoda, że tak masywnie idą w kierunku audio zapominając o podstawowych sprawach z MIDI.



Dla przypomnienia komunikat System Exclusive powinien zaczynać się bajtem F0 a kończyć F7. Plik (*.syx) jest zbiorem tych komunikatów bez znaczników czasowych.



W takiej sytuacji najlepiej jest importować te komunikaty do Cubase SX/SL poprzez plik MIDI. I właśnie informuję ,że dlatego powstała kolejna wersja programu Sysex Transmiter 1.1 w której doszła właśnie ta możliwość. Po nagraniu danych z instrumentu możemy teraz zapisać te dane pod postacią pliku MIDI, który uwzględnia znaczniki czasowe dla każdego komunikatu System Exclusive i po prostu rozstawia je ładnie w czasie tak jak były one nagrywane.



Sysex Transmiter 1.1

- dodana została opcja zapisu danych do pliku MIDI,

- dodano opcję odczekania po wysłaniu ostatniego bajtu z System Exclusive czyli F7 (niektóre instrumenty przetwarzają komunikaty podczas jego nagrywania a więc odstęp czasowy pozwala im na sprwne wykonanie tych operacji, ma to zastosowanie tylko w nietypowych przypadkach i w starych instrumentach a normalnie ta opcja powinna być ustawiona na 0 ms czyli wyłączona).



Wersja 1.1 jest do pobrania z tego miejsca.

http://www.extranslator.com/tools/sysex.html



Pozdrawiam,

Włodzimierz Grabowski



PS. Prośba do Ciebie Jaś. Nagraj mi dane z twojego instrumentu Yamaha S-30 i zapisz ale w formacie pliku MIDI i wyślij mi je na adres wlodekk@and.pl

Zasymuluję transmisję tych danych do Cubase SL i zobaczę w którym miejscu Cubase się wykłada.


ODPOWIEDZ