Sample royalty free a tantiemy, czyli kiedy jestem kompozytorem?

Tutaj można podyskutować na tematy związane z prawami autorskimi, produkcją i rozpowszechnianiem oraz wszelkie inne wymagające wiedzy prawniczej.
Rybson85
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 10 kwie 2014, 00:00

Sample royalty free a tantiemy, czyli kiedy jestem kompozytorem?

Post autor: Rybson85 » czwartek 22 sty 2015, 17:39

Witam wszystkich forumowiczów.

Mam pytanie dotyczące utworów muzycznych z wykorzystaniem gotowych sampli z banków sampli typu royalty free. Banki te pewnie większość z Was zna, ale wspomnę tylko że są tam zarówno gotowe pętle gitar, basu, prekusji, itp w różnych tempach i tonacjach, więc można sobie poukładać utwory od A do Z.

Jakis czas temu sporządziłem prezentację multimedialną dla klienta na projekcję wewnętrzną tej firmy. Oprócz animacji, sporządziłem również muzykę przy pomocy zakupionej biblioteki sampli. Były tam nagrane gitary, linie basu, bębny, etc, czyli wszystko co potrzebne do skomponowania utworu - podobne sample sa dostepne np w programie Logic na Mac'a. Sam nie zagrałem ani jednej partii materiału - wszystko z wykorzystaniem sampli, ale ja to poukładałem tak jak chciałem i wyszedł z tego jakiś utwór.
Ostatnio klient postanowił zrobić reklamę radiową/tv z wykorzystaniem tej muzyki. Moje pytanie jest następujące - czy jestem kompozytorem tego utworu i mogę się wpisać tak do metryczki która uprawnia do pobierania tantiem? Jeżeli nie mogę bo np nie zagrałem ani jednej nuty samodzielnie, to kogo powinienem wpisać w metryczkę i czy jak zagram np partię gitar sam to juz bedę kompozytorem? Jak to wygląda od strony prawnej? Kiedy staję się kompozytorem w ujęciu prawnym podczas korzystania z biblioteki sampli ( które oczywiście nabyłem legalnie ).

Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc


Awatar użytkownika
chantizstudio
Posty: 419
Rejestracja: sobota 26 maja 2007, 00:00

Re: Sample royalty free a tantiemy, czyli kiedy jestem kompozytorem?

Post autor: chantizstudio » czwartek 22 sty 2015, 17:56

Royalty free (wolne od tantiem) − model licencjonowania różnych form własności
intelektualnej, takich jak patenty, znaki towarowe, prawa autorskie, który polega na
tym, że licencjobiorca płaci jednorazową opłatę licencjodawcy po czym zyskuje prawo do
wielokrotnego, dowolnego użycia własności intelektualnej, bez konieczności wnoszenia
kolejnych opłat.

Tak mówi Wikipedia W praktyce oznacza to że jeśli te sample kupiłeś legalnie to
tym samym masz prawo wykorzystywać je komercyjnie w swoich projektach i podpisywać
wykonane na nich swoje prace swoim nazwiskiem. Nie masz tylko prawa do sprzedawania
samych sampli gdyż licencja Royalty Free nie daje Tobie takich praw.

Natomiast...

Aby być pewnym swoich praw (czy nie ma jakiś szczególnych zastrzeżeń) sprawdź licencję
dołączoną do pakietu sampli które kupiłeś (zazwyczaj w formie pliku txt lub na stronie
ww producenta). Natomiast jeśli takowych nie ma i pisze tylko że sample są Royalty
free, to masz takie prawa jak powyżej.



Pozdrawiam


_________________
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ
''po to są gały w syntezatorach , zeby kręcić aż uzyska się to czego się szuka'' AdamZ

Rybson85
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 10 kwie 2014, 00:00

Re: Sample royalty free a tantiemy, czyli kiedy jestem kompozytorem?

Post autor: Rybson85 » czwartek 22 sty 2015, 18:22

Dziękuję za odpowiedź.
Na co dzień nie zajmuję się muzyką, więc nie ogarniam tego tematu tak dokladnie ale z tego co rozumiem, to mogę sobie z takiej zakupionej biblioteki X wziąć np parię gitar i bas a z biblioteki Y poukladam sobie bębny tak jak chcę i mam utwór, który moge sygnować swoim nazwiskiem jako kompozytor i przysługują mi normalnie tantiemy ( o ile ktoś to kupi oczywiście ;) ) ? Rozumiem, że właśnie po to są robione biblioteki sampli między innymi... i po to się za nie płaci.. Oczywiście kwestie artyzmu to osobna kwestia :) Rozumiem ze wiele osob moze sie oburzac i mowic ze taki utwor z sampli gotowych to nie utwor, ale jak podkreslam - to byl czysty przypadek, a mnie interesuje czy nie lamie tym prawa.

Awatar użytkownika
a
Posty: 380
Rejestracja: piątek 08 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Re: Sample royalty free a tantiemy, czyli kiedy jestem kompozytorem?

Post autor: a » piątek 23 sty 2015, 15:28

Licencja. Przeczytaj co przysługuje ci w ramach licencji.

http://www.superstereo.pl

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Sample royalty free a tantiemy, czyli kiedy jestem kompozytorem?

Post autor: Paweł » niedziela 25 sty 2015, 17:31

... Sam nie zagrałem ani jednej partii materiału - wszystko z wykorzystaniem sampli, ale ja to poukładałem tak jak chciałem i wyszedł z tego jakiś utwór.
.... Moje pytanie jest następujące - czy jestem kompozytorem tego utworu...

Nie. Jesteś układaczem sampli nie kompozytorem. Zachowajmy jakieś standardy. Sorry, musiałem.

ODPOWIEDZ