Wybór oprogramowania typu DAW

Dział dla początkujących adeptów sztuki realizacji. Nie krępuj się zwrócić ze swoją sprawą, nic nie jest proste a ta dziedzina już szczególnie.
peter.a
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 03 mar 2015, 00:00

Wybór oprogramowania typu DAW

Post autor: peter.a » wtorek 03 mar 2015, 20:13

Cześć


Aktualnie stoje przed wyborem oprogramowania typyu DAW. Soft będzie wyborem na lata więc chciałbym dobrze przemyśleć sprawę.


Do tej pory miałem do czynienia z FL studio i Reasonem. Zrobiłem w tych programach kilka amatorskich projektów, ale dalsze zabawy porzuciłem ze względu na brak finansów na oczywiste podstawy typu interfejs audio. 


Ostatnio chodzi mi po głowie zrobienie amatorskiego muzycznego projektu i postanowiłem ponownie pobawić sie w produkcję. Tym razem podszedłem do tematu trochę poważniej. Zakupiłem juz odpowiedni sprzęt: interfejs scarlett solo, prosta klawiatura sterująca (korg microkey), odsłuch (dt990pro + wieża hifi ;) ), mikrofon rode nt1a. Teraz pozostaje kwestia oprogramowania.


Do czego DAW będzie potrzebny:


-zrobienie podkładu,beatu


-nagranie wokali


-mix (tak wiem że na słuchawkach to zbrodnia :) ) oraz aranżacja 


Jeśli chodzi o technikę produkcji to rytm będę wystukiwal na klawiaturze midi. Niestety nie jestem muzykiem więc na pewno sekwencje które stworze nie bedą doskonałe. Tutaj pojawia się pierwsza ważna cecha mojego nowego softu. Oprogramowanie musi pozwalać na prosta i szybką edycję oraz tworzenie sygnałów midi. W FL bardzo mi się podobał piano roll, była to na prawdę intyicyjna funkcja. Podsumowując edycja midi/piano roll musi być mocną stroną programu.


Kolejna ważna funkcja. Dostępność materiałów szkoleniowych. Ostatnio pobrałem polecanego tutaj Reapera, trochę się pobawiłem ale z tematem ruszę konkretnie dopiero w przyszłym tygodniu. W zasadzie byłem juz na tego Reapera zdecydowany tylko obawiam sie czy w internecie będzie dużo tutoriali do tego programu. Jak to wygląda w porównaniu do np. FL Studio i Reasona? Które oprogramowanie ma największą baze wiedzy? 


Zależy mi też na łatwej obsłudze tzw. automation. Projekt który mam w planie na pewno będzie obfitował w różnego rodzaju efekty, przejścia, wyciszenia, zmieniające się efekty przestrzenne nałożone na poboczne wokale itp itp. Chciałbym żeby tego typu efekty łatwo można było połączyć z zmieniającymi sie partiami beatu. Czy jakiś soft wysuwa się na prowadzenie jeśli chodzi o tę kwestię?


Program nie musi zawierać w sobie wbudowanej bazy dzwięków. Posłużę się wtyczkami zewnętrznych producentów. 


Ogólnie proszę o podpowiedź które oprogramowanie najlepiej wpasowuje się w te kryteria. Może jednak Reaper jest optymalnym rozwiązaniem?


ps. Przepraszam jeśli któreś zwroty nie były w pełni profesjonalne. ;)


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wybór oprogramowania typu DAW

Post autor: Zbynia » wtorek 03 mar 2015, 20:27

Pracowałeś na jakimś DAW?Jeśli nie to masz przerąbane - zacznij od ściągnięcia dema różnych programów i zapoznaj się z obsługą - jak nie załapiesz sensu takiego softu to na nic materiały szkoleniowe
Musisz też znać podstawy obsługi mikserów (nie ważne czy soft czy sprzęt) bo bez tego wywalisz się na byle problemie
Musisz wiedzieć co jest po co

Czyli kilka tygodni wyjętych z życia i już będziesz w stanie wskazać palcem odpowiadający tobie program
Nie odważę się nic polecić jeśli nie masz pojęcia o podstawach

peter.a
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 03 mar 2015, 00:00

Re: Wybór oprogramowania typu DAW

Post autor: peter.a » wtorek 03 mar 2015, 21:02

...Pracowałeś na jakimś DAW?Jeśli nie to masz przerąbane - zacznij od ściągnięcia dema różnych programów i zapoznaj się z obsługą - jak nie załapiesz sensu takiego softu to na nic materiały szkoleniowe
Musisz też znać podstawy obsługi mikserów (nie ważne czy soft czy sprzęt) bo bez tego wywalisz się na byle problemie
Musisz wiedzieć co jest po co

Czyli kilka tygodni wyjętych z życia i już będziesz w stanie wskazać palcem odpowiadający tobie program
Nie odważę się nic polecić jeśli nie masz pojęcia o podstawach...

Hmmm tak jak pisałem FL Studio i Reason ale rozumiem że to nie są typowe DAW'y. Jeśli chodzi o mikser to stosowałem go głównie do nakładania efektów na poszczególne ścieżki no i takie oczywistości jak paning i volume. Funkcje solo, mute itp też nie są mi obce. Jeszcze jedno co mi przychodzi do głowy w kontekście miksera to połączeniu kilku tracków i zrobienie z nich grupy np. drums ;)

A jeśli chodzi o podstawę obsługi mikserów to masz jakieś ciekawe tematy związane z tą tematyką?

Ale ogólnie czy to co napisałem wcześniej nie jest zrozumiałe? Czy na podstawie tego Wy profesjonaliści nie jesteście w stanie określić który program nadałby się najlepiej? Bo chyba bezsensu ściągać po kolei wersje demo różnych softów. Chyba lepiej ten czas poświęcić na jedno konkretne oprogramowanie. :)

Pozdrawiam
Piotrek

Awatar użytkownika
funkofil1
Posty: 146
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 00:00

Re: Wybór oprogramowania typu DAW

Post autor: funkofil1 » wtorek 03 mar 2015, 21:29

Wszystkie DAW- y działają na podobnej zasadzie. Ścągnij reapera, nagrywaj, edytuj, czytaj 'help', pytaj… Odwiedź np. www.zakamarkiaudio.pl
Dowiedz się jak działają podstawowe narzędzia - EQ, kompresor, bramka itd.

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Wybór oprogramowania typu DAW

Post autor: MrExplosion » wtorek 03 mar 2015, 22:37

Przede wszystkim to napisz jaki masz budżet na ten DAW, bo po braku np monitorów wnioskuję, że może być mocno ograniczony. Jeśli tak jest, to Reaper może być bezkonkurencyjny. Jeśli z kolei masz odłożone więcej pieniędzy, i zależy ci na prostocie i szybkości obsługi, to najlepszy będzie Ableton Live. Ilość tutoriali do tego programu jest nieskończona, wystarczy zerknąć na youtube.

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Wybór oprogramowania typu DAW

Post autor: PieTras! » środa 04 mar 2015, 11:06

Popieram MrExplosion.

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

peter.a
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 03 mar 2015, 00:00

Re: Wybór oprogramowania typu DAW

Post autor: peter.a » środa 04 mar 2015, 21:00

Załóżmy że na etapie edukacji/zapoznania budżet jest nieograniczony. Tak, dobrze to ująłeś zależy mi szybkości, prostocie tworzenia przy jak najmniejszych ograniczeniach funkcjonalnych. A co konkretnie w tym aspekcie wyróżnia abletona na tle konkurencji(w szczególności Reapera)? Możecie napisać coś więcej?

Awatar użytkownika
PieTras!
Posty: 375
Rejestracja: piątek 07 cze 2013, 00:00

Re: Wybór oprogramowania typu DAW

Post autor: PieTras! » piątek 06 mar 2015, 12:51

W skrócie mówiąc - session veiw.

https://www.youtube.com/watch?v=AIy_2zlXh4I 

Klawisze, kompozycja, produkcja... :)

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Wybór oprogramowania typu DAW

Post autor: MrExplosion » piątek 06 mar 2015, 16:07

Session View też, ale dla mnie bardziej intuicyjność. W Abletonie wszystko działa na zasadzie "przeciągnij i upuść", w innych programach najczęściej trzeba otworzyć menu, podmenu, wybrać coś z listy itd. A już szczególnie w Reaper. Na ileśtam funkcji można mieć oczywiście skróty klawiaturowe wyuczone, ale model zastosowany w Ablu jest zwyczajnie lepszy i łatwiejszy do obsługi. Czasem nawet zdarzało mi się zrobić coś nowego bez sprawdzania jak to się robi, po prostu robiłem to tak jakby było logicznie. I okazywało się, że tak to właśnie działa.

Druga przewaga to modularność Abletona (może nie 100% ale zaawansowana). Racki efektów i instrumentów i budowanie z tego dużych logicznych zestawów zamkniętych w jednym okienku z kilkoma pokrętłami makro, wbudowanie sidechain bezpośrednio w efekty, wyciąganie MIDI z audio, szybka podmiana sampli czy instrumentów, Max4Live i masa innych.

KumiDr
Posty: 138
Rejestracja: niedziela 07 wrz 2014, 00:00

Re: Wybór oprogramowania typu DAW

Post autor: KumiDr » piątek 06 mar 2015, 18:12

Ableton ma jeszcze jedną zaletę. Dedykowany mu kontroler - Push. Wyjątkowe urządzenie. Na dzień dzisiejszy to chyba najlepszy mariaż softu z hardwarem. Muzykę właściwie robi się nie patrząc już na monitor, a myszki używa tylko do otwierania i zamykania sesji. Pod względem ergonomii, szybkości ...praca w takich warunkach jest...po prostu wspaniała.

ODPOWIEDZ