Wygłuszenie pokoju, sufitu

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
pytnik21
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 26 sty 2015, 00:00

Wygłuszenie pokoju, sufitu

Post autor: pytnik21 » niedziela 22 mar 2015, 15:32

Witam. Tworzę studio w pokoju. Mam zamiar wygłuszyć sciane tam gdzie bd mirkofon wełną mineralną plus materiał i raama, także tak samo za monitorami. Chciałbym również wygłuszyć sufit, zrobić jakby Trapybasowe (grubsza wełna, materiał rama), gdyż sąsiad u góry skaraży się na za wysokie basy. Proszę o pomoc jak wygłuszyć sufit, zeby sąsad nie narzekał a ja móglbym spokojnie pracować. Jak będzie mój pomysł funkcjonował. 
Monitory to krk 8g3

Pozdrawiam  


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju, sufitu

Post autor: Zbynia » niedziela 22 mar 2015, 16:19

Za wysokich basów to sąsiad raczej nie usłyszy - za mocne owszem
Ale wełną tego nie wygłuszysz bo bas się rozchodzi po konstrukcji nośnej wprawiając ja w drgania
Jak są marne stropy to nic z tym nie zrobisz (a niestety w paru mieszkaniach spotkałem strasznie marne - nie wiem jak ludzie tam wytrzymywali bo było słychać wszystko - od toalety przez kuchnie aż po szuranie po dywanie....)

pytnik21
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 26 sty 2015, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju, sufitu

Post autor: pytnik21 » niedziela 22 mar 2015, 19:48

...Za wysokich basów to sąsiad raczej nie usłyszy - za mocne owszem
Ale wełną tego nie wygłuszysz bo bas się rozchodzi po konstrukcji nośnej wprawiając ja w drgania
Jak są marne stropy to nic z tym nie zrobisz (a niestety w paru mieszkaniach spotkałem strasznie marne - nie wiem jak ludzie tam wytrzymywali bo było słychać wszystko - od toalety przez kuchnie aż po szuranie po dywanie....)...

Jakieś rozwiązanie w moim wypadku ? ;)

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju, sufitu

Post autor: Kyle » niedziela 22 mar 2015, 21:42

Chciałbym wygłuszyć pogłos w moim obecnym pomieszczeniu (częstotliwości średnie i może wysokie) ... co sądziscie o czymś takim? :


http://allegro.pl/panele-akustyczne-bass-trap-isover-pt80-100x50-cm-i5187426933.html


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju, sufitu

Post autor: MB » poniedziałek 23 mar 2015, 12:22

...Chciałbym wygłuszyć pogłos w moim obecnym pomieszczeniu (częstotliwości średnie i może wysokie) ... co sądziscie o czymś takim? :
http://allegro.pl/panele-akustyczne-bass-trap-isover-pt80-100x50-cm-i5187426933.html...

**********
Czy jesteś pewien, że chcesz wygłuszyć pomieszczenie, czyli sprawić, że będzie brzmiało głucho i dudniąco? Faktycznie, ten efekt uzyskasz pochłaniając głównie średnie i wysokie częstotliwości, tylko zastanawia mnie, po co ktoś chciałby w ten sposób psuć akustykę pomieszczenia. Ale rzeczywiście, jeśli chcesz ją popsuć, to zamiast wełny mineralnej (która pochłonie również niskie częstotliwości, typowo dominujące w małych pomieszczeniach) polecam panele z pianki (skuteczne tylko dla średnich i wysokich), gruby dywan, i kotarę na oknach. Rezultat w postaci dudniącego, pozbawionego życia pomieszczenia gwarantowany

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju, sufitu

Post autor: Kyle » poniedziałek 23 mar 2015, 15:56


Czy jesteś pewien, że chcesz wygłuszyć pomieszczenie, czyli sprawić, że będzie brzmiało głucho i dudniąco? Faktycznie, ten efekt uzyskasz pochłaniając głównie średnie i wysokie częstotliwości, tylko zastanawia mnie, po co ktoś chciałby w ten sposób psuć akustykę pomieszczenia. Ale rzeczywiście, jeśli chcesz ją popsuć, to zamiast wełny mineralnej (która pochłonie również niskie częstotliwości, typowo dominujące w małych pomieszczeniach) polecam panele z pianki (skuteczne tylko dla średnich i wysokich), gruby dywan, i kotarę na oknach. Rezultat w postaci dudniącego, pozbawionego życia pomieszczenia gwarantowany...
 



Chodzi o to, że jak kaszlnę to udaje mi się usłyszeć pogłos. Czasem przy klaśnięciu też mam taki efekt. Chcę to wyeliminować. Dudnienia nie chcę generować tylko co najwyżej eliminować. Czy taki panel coś da, co go zalinkowałem?


Awatar użytkownika
MB
Posty: 3318
Rejestracja: wtorek 09 kwie 2002, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju, sufitu

Post autor: MB » wtorek 24 mar 2015, 15:06

Pogłos jest niezbędnym atrybutem każdego pomieszczenia potrzebnym do tego, żeby człowiek mógł w nim prawidłowo funkcjonować i pracować. Eliminacja pogłosu, czyli wytworzenie pomieszczenia bezechowego jest trudnym i bardzo kosztownym zadaniem, a skutkuje powstaniem pomieszczenia, w którym przebywanie jest nieznośnie dokuczliwe. Takie pomieszczenia mają zastosowania do badań i pomiarów. Do normalnej pracy w dźwięku pogłosu się nie eliminuje, tylko doprowadza do tego, żeby był wyrównany (to znaczy, żeby czas zaniku dla wszystkich częstotliwości był taki sam), oraz żeby był rozproszony. W typowych niewielkich pomieszczeniach dominujące w pogłosie są składowe najmniejszych częstotliwości, i to je się tłumi, a nie średnie i wysokie. Do tego służą pułapki basowe i (tylko częściowo) absorbery szerokopasmowe. Panele z wełny mineralnej są dość skuteczne do tego celu, pod warunkiem, że mają odpowiednią grubość. Strona z panelami, do której link podałeś, nie zawiera informacji o grubości (przynajmniej ja jej nie mogłem znaleźć) i obawiam się, że to może być np. 5cm czyli zdecydowanie zbyt cienkie.

Skuteczny efekt uzyskasz pokrywając około 25% powierzchni ścian panelami z wełny mineralnej o odpowiednich parametrach. Jeśli zamierzasz kupić 2szt. i postawić w kącie, to szkoda pieniędzy - nie usłyszysz żadnej różnicy.

pytnik21
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 26 sty 2015, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju, sufitu

Post autor: pytnik21 » wtorek 24 mar 2015, 15:09

Jaka powinna być grubość wełny??

Kyle
Posty: 923
Rejestracja: środa 03 paź 2007, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju, sufitu

Post autor: Kyle » wtorek 24 mar 2015, 16:00

Skuteczny efekt uzyskasz pokrywając około 25% powierzchni ścian panelami z wełny mineralnej o odpowiednich parametrach. Jeśli zamierzasz kupić 2szt. i postawić w kącie, to szkoda pieniędzy - nie usłyszysz żadnej różnicy.... 



One mają grubość 10 cm (choć widzę cieńsze też są do dostania np. 7cm - mam rozumieć, że tak cienkie sensu już nie mają?). 2 szt. kupować zamiaru nie miałem ... tylko powiedzmy ~7, ale widzę, że będzie trzeba kupić więcej.


Smirneff
Posty: 2
Rejestracja: środa 25 mar 2015, 00:00

Re: Wygłuszenie pokoju, sufitu

Post autor: Smirneff » środa 25 mar 2015, 10:49

10 cm jest ok - takie panele są popularne, dla lepszego efektu można je odsunąć troche od ściany, ale faktycznie żeby całość miała sens to 2 czy 4 panele to zdecydowanie za mało. Ważne jest też rozmieszczenie - pierwsze odbicia, również sufit a w dalszej kolejności narożniki. 


ODPOWIEDZ