Gęste, mięsiste kawałki - jak?

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
wihajster
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 00:00

Gęste, mięsiste kawałki - jak?

Post autor: wihajster » wtorek 21 kwie 2015, 19:43

Dzieńdobry, temat dosyć banalny, ale powiem o co mi chodzi, a potem sie będą Państwo śmiali.


Chodzi mi o o uzyskanie w kawałku takiego efektu jak w większości prof kawałków tj że np słychać gęsty rewerb, a nie słychać że delay czy inne pokrętło reverbu jest znacznia dodane. Wydaje mi sie że to jest sprawa dobrego efektu stereo i dobrego kompresora, czy się mylę? ale czy nie chodzi tu też o dobry sprzęt, taki jak komputer(karta dzwiękowa)? Dzięx z odp. i zainteresowanie.


Awatar użytkownika
Arkana_Flow
Posty: 178
Rejestracja: wtorek 28 paź 2014, 00:00

Re: Gęste, mięsiste kawałki - jak?

Post autor: Arkana_Flow » wtorek 21 kwie 2015, 19:59

...
Dzieńdobry, temat dosyć banalny, ale powiem o co mi chodzi, a potem sie będą Państwo śmiali.

Chodzi mi o o uzyskanie w kawałku takiego efektu jak w większości prof kawałków tj że np słychać gęsty rewerb, a nie słychać że delay czy inne pokrętło reverbu jest znacznia dodane. Wydaje mi sie że to jest sprawa dobrego efektu stereo i dobrego kompresora, czy się mylę? ale czy nie chodzi tu też o dobry sprzęt, taki jak komputer(karta dzwiękowa)? Dzięx z odp. i zainteresowanie....
 


Dobry mix.. kompresja, korekcja.. dodawanie harmonicznych, dobre kombinacje efektów.. do tego dobry master.. myślę, że żadna wtyczka typu one knob tego nie załatwi, a także nie ma jednego sposobu - ja myślę, że to kwestia nauki latami, latami, latami ;) ja jestem laik straszny, ale zauważyłem, że dobry mix jest sumą bardzo małych czasami wręcz niesłyszalnych zmian!


Co do delay'a to spróbuj np. na wokal wysłać delay a na ten wysyłany na wokal delay wysłać reverb. I już masz bardziej mięsiste brzmienie przy małych poziomach efektów..

Muzyką zajmuję się od 2003 roku. Zaczynałem jako raper. Obecnie wchodzę w świat producenski. Pracuję z samplami (głównie na Akai MPC) jak i z żywymi instrumentami. Studiuję produkcję muzyczną na uczelni w Edynburgu, Szkocji.

Romuś
Posty: 37
Rejestracja: środa 18 mar 2015, 00:00

Re: Gęste, mięsiste kawałki - jak?

Post autor: Romuś » środa 22 kwie 2015, 11:06

...Dzieńdobry, temat dosyć banalny, ale powiem o co mi chodzi, a potem sie będą Państwo śmiali.
Chodzi mi o o uzyskanie w kawałku takiego efektu jak w większości prof kawałków tj że np słychać gęsty rewerb, a nie słychać że delay czy inne pokrętło reverbu jest znacznia dodane. Wydaje mi sie że to jest sprawa dobrego efektu stereo i dobrego kompresora, czy się mylę? ale czy nie chodzi tu też o dobry sprzęt, taki jak komputer(karta dzwiękowa)? Dzięx z odp. i zainteresowanie....

Nie ma powodu by się śmiać. Każdy, ale to każdy kiedyś zaczynał i był młokosem, nawet jeśli ukończył akademię realizacji.
Co do tematu, to jak już napisał kolega powyżej, na to nie ma recepty a ja jak bym dziś zaczynał, co też Tobie radzę, zacząłbym od akustyki pomieszczenia, dobrych monitorów i przetwornika audio, bo nie da się zmiksować dobrze kawałka nie mając odpowiednio dobrych narzędzi i adaptacji.
Jeśli posiadasz to wszystko, to zacznij w miskowaniu od separacji..., czyli flitowania brzmień choć ja mam osobistą zasadę jeśli chodzi o miks, że to nie korekcja ani kompresja odpowiada za dobry miks, ale odpowiednio dobrze nagrane ślady, lub dobrane odpowiednio brzmienia, które w rezultacie bez ingerowania koercją i kompresją, powinny tworzyć spójną harmonię aranżacji, bo to dobra aranżacja pod kątem odpowiednio dobranych do siebie brzmień..., to 90% dobrego miksu. Tego się trzymaj, a miksowanie będzie wyłącznie dopieszczeniem wszystkiego.

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Gęste, mięsiste kawałki - jak?

Post autor: fallworm » środa 22 kwie 2015, 17:16

Wiem o co Ci chodzi. Ja też kiedyś się zastanawiałem nad pogłosami.. Odpowiedzią dla mnie są procesory zewnętrzne. Każdy kto używał chociażby Yamahy spx2000 stwierdzi jedno - nie będę używać już wtyczek. Proponuje Ci wypożyczyć sobie Yamahe spx2000 i np TC Electronic Reverb 4000 i do tego uzupełniająco Eventide Reverb 2016. Gwarantuje każdemu kto zacznie pracę z tymi procesorami że wtyczki przestaną was w jakikolwiek sposób interesować.


Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: Gęste, mięsiste kawałki - jak?

Post autor: Paweł » czwartek 23 kwie 2015, 13:29

Suma składowych rzeczywiście. Ale nie podpowiedzieliście żadnej konkretnej drogi, bo myślę że pożyczanie klocków na tym etapie idzie trochę za daleko.

Na początek zorientuj się czy masz sensowne pogłosy, potem spróbuj np. zrobić dwie wysyłki z dwoma o różnym charakterze, tak żeby się dopełniały. W niektórych przypadkach warto przed pogłosem na wysyłce zastosować korektor. Następnie pokombinuj nad ustawieniami i kompresją, również wysyłek. Wszystko zależy oczywiście od tracków i efektu który chcesz osiągnąć, więc w ciemno trudno radzić konkretniej.

laser777
Posty: 370
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: Gęste, mięsiste kawałki - jak?

Post autor: laser777 » czwartek 23 kwie 2015, 21:15

Dobrze by było gdyby kolega podał jakiś przykład.Reverb musi być pożądany bo z darmowych to ciężko coś wybrać.I wiele zależy od źródła które będzie te efekty podkreślać.Reverb dobrze brzmi z peak'owymi krótkimi dźwiękami. W przypadku wokalu z spółgłoskami
Jak masz wokal śpiewany longiem lepiej dodawać mniej reverbu a więcej delaya.
Co do delaya to może być nawet darmowy

smifnfsk
Posty: 3
Rejestracja: środa 25 mar 2015, 00:00

Re: Gęste, mięsiste kawałki - jak?

Post autor: smifnfsk » piątek 24 kwie 2015, 18:06

To ciekawe co napisał Fallworm o tych procesorach bo wiele profesjonalnych produkcji powstało podczas miksu wyłącznie itb (wtyczki) co jakby zaprzecza temu co napisałeś, posiadanie dobrych narzędzi nie jest gwarancją dobrych efektów. Jeśli chcesz robić mięsiste kawałki to zacznij od tego żeby już sama kompozycja była mięsista, później naucz się mięsiście i profesjonalnie miksować a w miedzyczasie zadbaj o porządne monitory i adaptację akustyczną ponieważ w im gorszych warunkach pracujesz tym gorsze efekty uzyskujesz. 


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Gęste, mięsiste kawałki - jak?

Post autor: fallworm » piątek 24 kwie 2015, 19:53

...To ciekawe co napisał Fallworm o tych procesorach bo wiele profesjonalnych produkcji powstało podczas miksu wyłącznie itb (wtyczki) co jakby zaprzecza temu co napisałeś...

To co jak powstało to jedno, a to co jakie jest to drugie . Zresztą nie wiem skąd Twoja pewność odnośnie wtyczek. Ja nie poznałem jeszcze osoby która jak weszła w hardware - wróciła do wtyczek.

Nie wiem również, którego producenta odwiedziłeś który tylko używa wtyczek - ja nie poznałem takiego.

Nie neguje zastosowania wtyczek - to najtańsze i najprostsze więc czemu nie. Tylko o dobry efekt faktycznie czasem trudno. Ja miałem problem z miksem pogłosów, zawsze coś było nie tak, zawsze nie było dobrej korekcji która by mi odpowiadała, obróbka dynamiki pogłosu też tylko powodowała mdłe odczucie. Tutaj ustawiam, zgrywam, ustawiam balans częstotliwościowy i po temacie.

W urządzeniu Reverb 4000 (na którego zbieram), przy niektórych ustawieniach dostaje gęsiej skórki i mam ciarki na plecach. Jakiekolwiek ustawienia na jakichkolwiek wtyczkach nic takiego ze mną nie zrobiły.

Też zaczynałem od wtyczek - po prostu, szanuje je bo można na nich dużo ale to kosztuje dużo pracy.

Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Gęste, mięsiste kawałki - jak?

Post autor: DJOZD » piątek 24 kwie 2015, 21:26

... żeby już sama kompozycja była mięsista, ...

Pełna zgoda. Kompozycja jest najważniejsza. Ale potem trzeba to wyprodukować. Czyli wymyślić brzmienie i je zmaterializować (zagrać i nagrać). A to odpowiada na równi w miksem za całokształt brzmienia. Miks wtedy jak już kreatywna robota aranżerska zostanie zrobiona w 100%.

ODPOWIEDZ