Karta dźwiękowa na PCI czy zewnętrzny interfejs na USB ?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
Rhotax2
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 27 kwie 2015, 00:00

Karta dźwiękowa na PCI czy zewnętrzny interfejs na USB ?

Post autor: Rhotax2 » poniedziałek 27 kwie 2015, 17:16

Miałem stary komputer.
Na nim SoundBlaster Live! 1024.
Przy nagrywaniu przez mikrofon w jakimś programie DAW nigdy nie miałem problemów z opóźnieniem.
Mam inny komputer, a w nim zintegrowana karta dźwiękowa Realtek. Zaczynam nagrywać dla próby mikrofon. Pyka metronom w komputerze, graficznie pokazuje, że nagrywa się poprawnie. Zatrzymuję, odtwarzam, a tu...metronom sobie, a nagranie sobie :/ tzn. nagranie coraz bardziej, jednostajnie oddala się od bicia metronomu :/

Zwalam to w pierwszym odruchu na tą zintegrowaną kartę, więc potrzebuję coś dokupić.

Nie dzierżę kupowania sprzętu w ciemno, bo w 90% przypadkach potem okazuje, się że coś nie działa bo...akurat zły sterownik, albo nie z tą wersją windowsa, nie z tą wersją chipsetu płyty głównej itd.

Na szczęście kolega ma Focusrite Scarlett 2i4 i pożyczył, żebym sprawdził czy u mnie to zadziała zanim zdecyduję się takie coś kupić.

Pytanie 1.
Czy OGÓLNIE jedyną przewagą takich interfejsów USB nad kartami PCI jest ich mobilność czy jest coś jeszcze przez co nie pchać się w karty ? Wydaje się, że jakiś soundblaster będzie tańszy niż np. ten Scarlett (ale mi wystarczy w wersji 2i2) ?

Pytanie 2.
Podłączyłem. Działało (mimo, że nie gwarantowali, że zadziała pod XP). Udało się nagrać z jednoczesnym odsłuchem bez opóźnień (jak na starym soundblasterze). Tylko to wszystko na razie dotyczyło nagrywania w programach DAW. Jeszcze nie testowałem ale interesuje mnie czy takie urządzenie jest na tyle uniwersalne, że tak jak standardowa karta dźwiękowa mogę go użyć do nagrywania ścieżki dźwiękowej przez wejście Line-in - przy zrzucaniu filmu z kamery VHS ?

Pytanie 3.
Czy to mikser windows, czy dołączany mikser do karty dźwiękowej, przy wyborze ŹRÓDŁA nagrywania, oprócz mic, line-in, cd itd. miał teź MIX stereo, albo nazwane "What You Hear?" itd. czyli tak dając jakiś prosty przykład...jeśli oglądam jakiś film na komputerze, wybiorę źródło nagrywania "What you hear?" i zacznę nagrywać to nagra mi się dźwięk z tego filmu, ale również gdy kliknę w tym momencie myszką, albo przyjdzie wiadomość e-mail z dźwiękiem - to wszystko co "słychać" zostanie nagrane.
Czy taki interfejs USB też ma taką możliwość ?


Jureczek
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 19 sie 2014, 00:00

Re: Karta dźwiękowa na PCI czy zewnętrzny interfejs na USB ?

Post autor: Jureczek » poniedziałek 27 kwie 2015, 17:42

Co do pierwszego pytania - myślę że te tańsze interfejsy usb to raczej tylko mobilność,
nie nastawiałbym się jakąś super jakość czy jakieś extra funkcje.
Przykładowo babyface działa też oddzielnie poza komputerem, no i przede wszystkim masz
kontrolę pod ręką, podpinasz pod usb i działa taka różnica.

Drugie pytanie natomiast czyli połączenie sygnału audio np z magnetowidu - bo rozumiem
że o to pytasz? nie powinno sprawiać problemów, pytanie tylko jakiej jakości będzie to
zapis. 
No i trzecie nagrywanie "wewnątrz" tez jest możliwe, praktycznie każdy interfejs to
oferuje, tylko kwestia zajrzenia do instrukcji i sprawdzenia jak to aktywować, na pewno
w Babyface jest taka opcja, sądze że w innych interfejsach również. Trzeba znaleźć to w
instrukcji, tam wszystko powinno być wyjaśnione.

ODPOWIEDZ