Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Post autor: fallworm » poniedziałek 22 cze 2015, 13:27

Panowie,

chciałbym wzbogacić docelowo swój chain na sumie o tzw clipper, z naciskiem na hardware'ową wersje. Oczywiście można się zawsze pokusić o przesterowanie sygnału na samych przetwornikach DAC no ale to nie o to chodzi.

Z dostepnych urządzęń na rynku zauważyłem kombajny typu Elysia Alpha które są nie ukrywając dość drogie jak na kieszeń Polaka. Funkcjonalność kompresora jest mi raczej nie potrzebna.

Jest Pendulum PL2 który nie jest tym o co mi chodzi dokładnie - jak by był tańszy to pewnie nie zastanawiałbym się - nie chodzi mi w tym momencie o ściszanie peaków tylko ich ścięcie.

Znacie jakiś na który warto zwrócić uwagę?
Jeżeli używacie wtyczek to jakich?


Awatar użytkownika
Jimek
Posty: 173
Rejestracja: wtorek 01 cze 2004, 00:00

Re: Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Post autor: Jimek » poniedziałek 22 cze 2015, 17:09

Myślę, że sonnox limiter w trybie soft spełni Twoje oczekiwania
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Łukasz1985
Posty: 767
Rejestracja: poniedziałek 24 sty 2005, 00:00

Re: Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Post autor: Łukasz1985 » poniedziałek 22 cze 2015, 17:24

GClip jest ok i do tego darmowy :-)
Cubase Pro 8 - Windows 7 Home Premium (64bit)

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Post autor: fallworm » poniedziałek 22 cze 2015, 18:11

...Myślę, że sonnox limiter w trybie soft spełni Twoje oczekiwania...

Chciałbym aby to był clipper - nie limiter. Limiter już mam. A ponadto wtyczka jako wtyczka nie spełnia moje oczekiwania.


Chciałem aby Panowie wymienili wtyczki jakich używają bo często to emulacje hardware'u i  tern hardware właśnie mnie interesuje.


Awatar użytkownika
Łukasz1985
Posty: 767
Rejestracja: poniedziałek 24 sty 2005, 00:00

Re: Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Post autor: Łukasz1985 » poniedziałek 22 cze 2015, 18:51

"Chciałem aby Panowie wymienili wtyczki jakich używają"

...uzywam GClip na codzien, swietnie spelnia swoje zadanie :)

Cubase Pro 8 - Windows 7 Home Premium (64bit)

Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Post autor: gores » wtorek 23 cze 2015, 09:38

Hej fallworm! Wybacz mój nieogar ale czym w Twojej opinii w takim razie jest "clipper"? Wygooglowalem i nic nie moge znaleźć, jaka jest różnica w stosunku do limitera? Chodzi o to aby uzyskać efekt clipowania (piszesz, że podobny efekt można uzyskać z DAC) czy poprzycinać szczyty? Może to komuś pomoze w odpowiedzi na Twoje pytanie a ja przy okazji bede madrzejszy ;)


Pozdrawiam!


Awatar użytkownika
Jimek
Posty: 173
Rejestracja: wtorek 01 cze 2004, 00:00

Re: Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Post autor: Jimek » wtorek 23 cze 2015, 10:43

"Wygooglowalem i nic nie moge znaleźć, jaka jest różnica w stosunku do limitera?"

http://atoragon.blogspot.com/2014/03/how-to-use-clipper-with-free-vst-plugins.html
Pozdrawiam

fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Post autor: fallworm » wtorek 23 cze 2015, 10:46

...
Hej fallworm! Wybacz mój nieogar ale czym w Twojej opinii w takim razie jest "clipper"? Wygooglowalem i nic nie moge znaleźć, jaka jest różnica w stosunku do limitera? Chodzi o to aby uzyskać efekt clipowania (piszesz, że podobny efekt można uzyskać z DAC) czy poprzycinać szczyty? Może to komuś pomoze w odpowiedzi na Twoje pytanie a ja przy okazji bede madrzejszy ;)

Pozdrawiam!
...
 




Limiter obniża dynamikę szczytów, Clipper ścina szczyty, które nie mieszcza się w dynamice "ramki". Różnica jest taka, że po użyciu limitera transienty ataku tracą na swoim "punchu" i brzmienie, które ma być z natury agresywne zmienia się na kołysankę dla dzieci.


Problem pojawia się wtedy, kiedy chciałbyś wykonać finalizację miksu tylko w domenie analogowego sprzętu nie posiadając czegoś co Ci na amen wyeliminuje szczyty (chociazby np magnetofon szpulowy). Limitery analogowe mają krótki atak - ła tak krótki, że sobie nie potrafie sobie tego wyobrazić, ale zbyt długi by wszystko wyrównać "na 0", zresztą działanie limiterów nie jest zawsze tym co miks potrzebuje najbardziej - chyba, że oczekujesz wyssania energii bo robisz akurat podkład pod lektora.


Dobry clipper to taki, którego nie słychać przy okolicach 2-3 db. Działanie na samych szczytach w ogóle nie powinno być słyszalne ze względu na swój czas trwania - jednak tego typu "urządzenia" wtyczkowe nie robią tej roboty w sposób przeźroczysty - lepszy efekt uzyskuje przez DAC'i w moim RME (przy czym jest to wtedy Hard Clip - a mi zależy na Soft Clipie). 


I Żeby było jasne - to nie jest działanie mające na celu tworzenie brzmienia tylko działanie typowo masteringowe. Mało który inzynier masteringu przyznaje się, że żeby wyrównać obwiednie miksu i uzyskać dodatkowe dB dopuszcza się przesterowania , ale jest to tak popularne w świecie pro dla większości popularnych nurtów muzycznych, że aż wydaje się nieprawdopodobne. 


Zresztą nie trzeba długo szukać w google


http://onlinemixingmaster.com/secret-mastering-techniques-they-dont-want-you-to-know-1/


Awatar użytkownika
gores
Posty: 288
Rejestracja: czwartek 13 kwie 2006, 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Post autor: gores » wtorek 23 cze 2015, 12:04

On panowie, ale zarzuciliscie  tematem. Ciekawa rozkminka i lektura na długi czas. Dzięki! Fallworm, powodzenia w poszukiwaniach!










Awatar użytkownika
DJOZD
Posty: 2594
Rejestracja: niedziela 22 gru 2002, 00:00

Re: Soft Clipper - rekomendacja urządzenia analogowego

Post autor: DJOZD » środa 24 cze 2015, 12:49

Warto też rozważyć ewentualnie "intersample" - zapobiegać czy nie. Często różnice są bardzo subtelne (ale na utworach z silnymi tansjentami wyczuwalne) a sam nie spotkałem się z czeszczącym playerem z tego powodu. Wielu topowych masteringowców jednak chyba zupełnie się tym nie przejmuje. Dotychczas używałem clipingu z Ozone, GClip. Nie bawię się w clipowanie przetworników. Przy dobrym miksie softwarowy kliper daje bardzo dobre rezultaty.

ODPOWIEDZ