Roland RD700NX, Cubase 6 i problem z MIDI

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
Damian2
Posty: 103
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Roland RD700NX, Cubase 6 i problem z MIDI

Post autor: Damian2 » środa 07 paź 2015, 14:55

Witam, Roland RD700NX posiada bardzo udane (wg mnie) piano. W edycji tego piana można ustawiać otwarcie klapy fortepianu, hałas pedałów itp niuanse. Chciałbym w Cubasie odpalić uprzednio nagrany plik MIDI ale tak, żeby grał on brzmieniem prosto z Rolanda, na jakim aktualnie jest ustawiony (np wspomniane piano albo któraś z barw wykreowanych przeze mnie). Kiedy w Cubase wybieram MIDI Device to nie ma tam akurat modelu RD do wyboru. Z tych dostępnych na liście najbliżej jest standardowi XG ale tam nie ma wypieszczonego fortepianu tylko standardowy (pewnie kanał 01 MIDI Grand Piano). Mniejsza o MIDI Device list....


Jak mogę zrobić taką sztuczkę, żeby puszczony track MIDI w projekcie w Cubase zagrał mi barwą ustawioną akurat na klawiszu (klawiszu podłączonym kablem USB MIDI)???


 


Pozdrawiam


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Roland RD700NX, Cubase 6 i problem z MIDI

Post autor: PWA » środa 07 paź 2015, 15:30

Wyjście ścieżki midi kierujesz na kanał, na którym masz podłączony instrument. Jeżeli na ścieżce masz ustawinie tylko note on/off, to Cubase steruje grą instrumentu. Na instrumencie ustawiasz taką konfigurację, jaką chcesz.

Awatar użytkownika
Damian2
Posty: 103
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Re: Roland RD700NX, Cubase 6 i problem z MIDI

Post autor: Damian2 » środa 07 paź 2015, 20:31

A w ktorym miejscu mogę to ustawić (note on/off)? Brzmi to obiecująco.








Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Roland RD700NX, Cubase 6 i problem z MIDI

Post autor: PWA » środa 07 paź 2015, 21:53

...A w ktorym miejscu mogę to ustawić (note on/off)? Brzmi to obiecująco.

Nigdzie tego nie ustawiasz... to są komunikaty midi wysyłane do instrumenty przez sekwencer DAW.
Jeżeli wprowadzisz sekwencję w edytorze midi, to standardowo są wysyłane tylko komunikaty "note on" i "note off" (czyli klawisz wciśnięty lub zwolniony) oraz parametr velocity. Jeżeli nie będziesz grzebał w automation, to tylko te parametry zostaną wysłane do instrumentu.
Jeżeli podłączysz instrument do komputera przez midi (midi in), ustawisz ten sam kanał w instrumencie i na wyjściu ścieżki midi w DAW, to instrument odbierze komunikaty midi z DAW i odegra sekwencję... jeżeli na instrumencie wprowadzisz własne ustawienia brzmienia, to w takim brzmieniu nuty z DAW zostaną odegrane, ponieważ DAW nie wyśle żadnych komunikatów sterujących innymi parametrami instrumentu.

Awatar użytkownika
Damian2
Posty: 103
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Re: Roland RD700NX, Cubase 6 i problem z MIDI

Post autor: Damian2 » poniedziałek 12 paź 2015, 21:39

Nie fafa... Chyba potrzebuję bardziej łopatologicznej instrukcji albo problem jest gdzieś indziej. Masz cierpliwość...?;)

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Roland RD700NX, Cubase 6 i problem z MIDI

Post autor: PWA » poniedziałek 12 paź 2015, 23:07

Napisz krok po kroku co zrobiłeś... dokładnie... czy użyłeś pliku zewnętrznego, czy sam stworzyłeś jakąś sekwencję w daw?

Awatar użytkownika
funkofil1
Posty: 146
Rejestracja: piątek 14 cze 2013, 00:00

Re: Roland RD700NX, Cubase 6 i problem z MIDI

Post autor: funkofil1 » wtorek 13 paź 2015, 03:12

...Nie fafa... Chyba potrzebuję bardziej łopatologicznej instrukcji albo problem jest gdzieś indziej. Masz cierpliwość...?;)…


zrób test:

podłącz klawisz, utwórz track midi, włącz nagrywanie, zagraj kilka nut, odtwórz… jaki jest efekt?

Awatar użytkownika
miro5530
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 00:00

Re: Roland RD700NX, Cubase 6 i problem z MIDI

Post autor: miro5530 » wtorek 13 paź 2015, 11:28

Na początku sekwencji mogą być wstawione te komunikaty MIDI (jeśli jest np. kupiona lub wgrana z zewnątrz)


Bank Select MSB
Bank Select LSB
Program Change



Ustaw je zgodnie z twoim Rolandem albo usuń.
Lista takowych ustawień zazwyczaj jest dołączana do instumentu jako specyfikacja MIDI.
Na ścieżce MIDI w polu Inspector ustaw poprawnie kanały IN i OUT.
Wyłącz w polu Inspector Patch i Bank na off.
Jeżeli na ścieżce lub w sekwencji nie będą zdefiniowane wyżej wymienione komunikaty to po ponownym
uruchomieniu programu i w trakcie odtwarzania bieżącej realizacji nuty zapisane w programie
odtwarzane będą dowolnie ustawionym brzmieniem na Rolandzie.
Polecam, omijaną nie wiedzieć czemu lekturę Operation Manual Cubase.


 


 


ODPOWIEDZ