Ableton 9 - zacinana się

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
Awatar użytkownika
Fevents
Posty: 7
Rejestracja: środa 18 lis 2015, 00:00

Ableton 9 - zacinana się

Post autor: Fevents » środa 18 lis 2015, 13:57

Witam wszystkich, jestem tu nowy, bardzo mi miło.


Mam następujący problem i szukam pomocy wśród Was. Podczas gry na instrumencie VST Sonivox EightyEight 2, dźwięk niejednokrotnie się zacina, czasem się wiesza na dobre parenaście sekund. Tak jakby procesor nie mógł przetrawić takiej ilości danych. Gra na żywo w związku z tym jest niemożliwa, a praca w domowym studio bardzo utrudniona. Dźwięk wiesza się także podczas nagrywania przez mikrofon itp. Tu już delikatne chwilowe podcięcia, jednak oczywiście psują nagranie i  trzeba ścieżkę nagrywać od początku. Bardzo irytujące. Jak temu zaradzić? Który z elementów układanki może być za to odpowiedzialny?


Trudno mi w to uwierzyć, że wina jest po stronie procesora, ponieważ nie tylko przy ciężkich instrumentach VST pojawia się ten problem ale nawet w jednej ścieżce nagranej gitary czy wokalu.


Pracuję na programie Ableton Live Lite 9.2.3, podpinam klawiaturę M-Audio Keystation 61, interface Alesis iO2Express, Komputer 8GB RAM, Widnows 8.1 64bity, Intel Core i5 2,2GHz, mikrofon Rode NT1-A. Proszę o pomoc, Pozdrawiam.


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Ableton 9 - zacinana się

Post autor: MrExplosion » środa 18 lis 2015, 16:09

We właściwościach wybierz sterowniki ASIO od swojej karty i ustaw latencję na około 10 milisekund. Jeśli to nie pomaga to sprawdź w systemie zużycie procesora przy włączonym i wyłączonym Abletonie, czy się różni - raz zrób to używając w Ablu karty zintegrowanej, a raz zewnętrznej

Awatar użytkownika
Fevents
Posty: 7
Rejestracja: środa 18 lis 2015, 00:00

Re: Ableton 9 - zacinana się

Post autor: Fevents » środa 18 lis 2015, 19:46

...We właściwościach wybierz sterowniki ASIO od swojej karty i ustaw latencję na około 10 milisekund. Jeśli to nie pomaga to sprawdź w systemie zużycie procesora przy włączonym i wyłączonym Abletonie, czy się różni - raz zrób to używając w Ablu karty zintegrowanej, a raz zewnętrznej... 




Dzięki za odpowiedź.


A więc tak, zrobiłem testy poniżej screeny. Na zintegrowanej nie zacięło się ani razu. Ale latencja nie dopuszczalna. Więc wina Alesisa?




Zdj.1 Na Interface Alesis iO2


Darmowy hosting iv.pl


Zdj.2 Procesor z Alesis iO2


Darmowy hosting iv.pl


Zdj.3 Na zintegrowanej Realtek




Darmowy hosting iv.pl


 


Zdj.4 Procesor na zintegrowanym Realteku


Darmowy hosting iv.pl


 


Jakieś wnioski? Co mogę z tym zrobić?


MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Ableton 9 - zacinana się

Post autor: MrExplosion » środa 18 lis 2015, 20:01

Miałem na myśli sterowniki ASIO do karty Alesis, a nie Asio4All. Powinny być na stronie producenta interface'u.

Awatar użytkownika
Fevents
Posty: 7
Rejestracja: środa 18 lis 2015, 00:00

Re: Ableton 9 - zacinana się

Post autor: Fevents » środa 18 lis 2015, 21:38

Na stronie do tego interface'u jest to pobrania ASIO4All - Optional ASIO Driver for Windows [v2.10], czyli te co już mam.


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Ableton 9 - zacinana się

Post autor: PWA » czwartek 19 lis 2015, 00:12

...Na stronie do tego interface'u jest to pobrania ASIO4All - Optional ASIO Driver for Windows [v2.10], czyli te co już mam....

Popatrz na obciążenie dysku... w 1 przypadku jest to 94% a w drugim 85%... jak na moje oko, to coś Ci bardzo obciąża dysk. Jak dla mnie, to jest nienormalna sytuacja. Być może tu jest problem.... spróbuj może namierzyć, co to za aplikacja tak "orze" po dysku

Awatar użytkownika
Fevents
Posty: 7
Rejestracja: środa 18 lis 2015, 00:00

Re: Ableton 9 - zacinana się

Post autor: Fevents » czwartek 19 lis 2015, 10:40

Sprawdziłem, bez włączania DAWa obciążenie dysku od 1-3%, po włączeniu Abletona przez 10 min gry na klawiszach nadal obciążenie na tym samym niskim poziomie (notabene w tym czasie raz zdarzyło się przycięcię - więc niezależnie od obciążenia dysku), jednak po 10 min obciążenie weszło znów na pułap 80-90% i nie schodziło, w procesach nie pokazało niczego co mogłoby tak obciążać dysk - najwięcej miał Avast i Ableton od 1-4%.


Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Ableton 9 - zacinana się

Post autor: Pytajny » czwartek 19 lis 2015, 13:24

Idąc ogólnym tropem dysku:

1. W prawym górnym rogu głównego okna jest "disk overload" - jak się zachowuje? Mruga na czerwono w czasie obciążenia dysku?
2. Czy mruga w czasie przycinek?
3. Ja bym zaczął od znalezienia, co powoduje tak wysokie zużycie dysku, bo to podejrzana sprawa. U mnie przy 80-90% pojawiają się pojedyncze dropy, przywiechy.


4. Czy robisz testy na projekcie, w którym jest tylko jeden track midi lub audio ze stosunkowo krótkim samplem audio?
5. Sprawdziłbym, czy Twoje VST nie ciągnie za dużo danych z dysku, tak że dysk się krztusi.


6. U mnie czasem Ableton wariował, gdy miałem sporo długich tracków audio - co jest oczywiste, bo dysk nie wyrabiał. Ale gdy była ich średnia ilość i dysk dawał spokojnie radę, to chwilę po włączeniu komputera zapychał się na 5-10minut przez proces bodaj stronicowania Windowsa 8. Policzył, policzył i zużycie spadało.

7. Odnośnie Twoich testów - piszesz, że przycięło raz przy niskim obciążeniu dysku. Jak przytnie 5 razy przy niskim obciążeniu, to dopiero będzie dla mnie argument, że to nie ma nic wspólnego :) 


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Ableton 9 - zacinana się

Post autor: PWA » czwartek 19 lis 2015, 17:39

...Sprawdziłem, bez włączania DAWa obciążenie dysku od 1-3%, po włączeniu Abletona przez 10 min gry na klawiszach nadal obciążenie na tym samym niskim poziomie (notabene w tym czasie raz zdarzyło się przycięcię - więc niezależnie od obciążenia dysku), jednak po 10 min obciążenie weszło znów na pułap 80-90% i nie schodziło, w procesach nie pokazało niczego co mogłoby tak obciążać dysk - najwięcej miał Avast i Ableton od 1-4%....

Powyłączaj wszystko, co może obciążać procesor i dysk... w szczególności antywirusy itp.
Ja mam Grand 3 Steinberga, który ma znacznie większą bibliotekę sampli i miewałem takie problemy nawet w trybie standalone. Okazało się, że co jakiś czas Adaware zaczyna potężnie mielić dyskiem... obciążenie na poziomie 99-100%. W związku z tym stworzyłem osobne konto tylko do pracy z muzyką, z wyłaczoną siecią, oszczędzaniem energii, anywirusami i innymi śmieciami, które zakłócają pracę. Pracuję na naprostrzym profilu, jaki jest możliwy i problemy zniknęły. Dodatkowo Grand3 ma możliwość konfiguracji, w jaki sposób będzie korzystał z RAM i dysku. Ja przełączyłem go w tryb jak największego wykorzystania pamięci RAM (oczywiście tam też jest pewien limit, żeby nie zaorać całej maszyny). W związku z tym na dzień dobry próbki są ładowane do RAM i ilość odwołań do dysku radykalnie spadła. Nie wiem czy twój fortepian ma taką możliwość.

MrExplosion
Posty: 471
Rejestracja: piątek 15 wrz 2006, 00:00

Re: Ableton 9 - zacinana się

Post autor: MrExplosion » czwartek 19 lis 2015, 21:29

Hmm, a może spróbuj jeszcze wyłączyć całkowicie Windows Update, a najlepiej odłączyć się od netu całkowicie i zrobić test. U mnie na jednym kompie w pracy Update bardzo zjadał zasoby

ODPOWIEDZ