Ogarnięcie akustyki w pokoju

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Ogarnięcie akustyki w pokoju

Post autor: kozik932 » sobota 21 lis 2015, 22:15

Cześć! :) Nie wiem czy dobry dział, ale nie wiem gdzie indziej zapytać... Mam pokój ustawiony tak, jak na obrazku w linku i teraz pytanie: czy da się tu zrobić coś z akustyką tak, żeby pokój nadawał się do nagrywania wokali + miksu? Ściany są z regipsu. Niestety nie ma możliwości przemeblowania (kiedyś, mając biurko 120cm - stało ono pod schodami, a w miejscu obecnego biurka - szafa). Do nagrywania wieszam za sobą koc na sznurku przeciągniętym od schodów do drążka na futrynie drzwi. Da się tu coś poprawić? Z góry dziękuję wszystkim za pomoc! :)



DZIAŁAJĄCY LINK



dasefx
Posty: 56
Rejestracja: środa 07 gru 2011, 00:00

Re: Ogarnięcie akustyki w pokoju

Post autor: dasefx » wtorek 24 lis 2015, 23:59

...Cześć! :)
Nie wiem czy dobry dział, ale nie wiem gdzie indziej zapytać... Mam pokój ustawiony tak, jak na obrazku w linku i teraz pytanie: czy da się tu zrobić coś z akustyką tak, żeby pokój nadawał się do nagrywania wokali + miksu? Ściany są z regipsu. Niestety nie ma możliwości przemeblowania (kiedyś, mając biurko 120cm - stało ono pod schodami, a w miejscu obecnego biurka - szafa). Do nagrywania wieszam za sobą koc na sznurku przeciągniętym od schodów do drążka na futrynie drzwi. Da się tu coś poprawić? Z góry dziękuję wszystkim za pomoc! :)


LINK...

Siemasz,
Link niestety mi nie działa....
Wiec generalnie nie mogę się ustosunkować do pokoju.
Generalnie w każdy pomieszczeniu da się poprawić akustykę ( chyba że jest typowym kwadratem wtedy ciężko), koc możesz wykorzystać bez problemu o ile jest gruby. Im dalej od ściany koc zawiesisz tym lepiej pochłonie bass nie mówiąc o środku i górze. Jesli chodzi o mix, to poczytaj i zadbaj o tzw. pierwsze odbicia ( to podstawa).
Napisz więcej co i jak, wymiary podaj na rysunku i lepsze linki :) wtedy będzie można Ci coś doradzić.
Pozdrawiam

kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: Ogarnięcie akustyki w pokoju

Post autor: kozik932 » środa 25 lis 2015, 13:13


Siemasz,
Link niestety mi nie działa....
Wiec generalnie nie mogę się ustosunkować do pokoju.
Generalnie w każdy pomieszczeniu da się poprawić akustykę ( chyba że jest typowym kwadratem wtedy ciężko), koc możesz wykorzystać bez problemu o ile jest gruby. Im dalej od ściany koc zawiesisz tym lepiej pochłonie bass nie mówiąc o środku i górze. Jesli chodzi o mix, to poczytaj i zadbaj o tzw. pierwsze odbicia ( to podstawa).
Napisz więcej co i jak, wymiary podaj na rysunku i lepsze linki :) wtedy będzie można Ci coś doradzić.
Pozdrawiam ...
 




Dziękuję, że ktoś zainteresował się tematem! :) Przepraszam za zły link, teraz powinien działać :)

Dołączam także (niestety niekompletne i trochę niedokładne) schematy z "3D Creator - BRW". Zrobiłbym dokładny, gdybym wiedział jakim programem... Nad szafą i komodą oczywiście znajdują się schody. Sznurek do koca rozwieszony jest między szafą, a przeciwległymi drzwiami. LINKI:


3D - 1


3D - 2


dasefx
Posty: 56
Rejestracja: środa 07 gru 2011, 00:00

Re: Ogarnięcie akustyki w pokoju

Post autor: dasefx » środa 25 lis 2015, 15:34

...Siemasz, Link niestety mi nie działa.... Wiec generalnie nie mogę się ustosunkować do pokoju. Generalnie w każdy pomieszczeniu da się poprawić akustykę ( chyba że jest typowym kwadratem wtedy ciężko), koc możesz wykorzystać bez problemu o ile jest gruby. Im dalej od ściany koc zawiesisz tym lepiej pochłonie bass nie mówiąc o środku i górze. Jesli chodzi o mix, to poczytaj i zadbaj o tzw. pierwsze odbicia ( to podstawa). Napisz więcej co i jak, wymiary podaj na rysunku i lepsze linki :) wtedy będzie można Ci coś doradzić. Pozdrawiam ... 

Dziękuję, że ktoś zainteresował się tematem! :) Przepraszam za zły link, teraz powinien działać :)Dołączam także (niestety niekompletne i trochę niedokładne) schematy z "3D Creator - BRW". Zrobiłbym dokładny, gdybym wiedział jakim programem... Nad szafą i komodą oczywiście znajdują się schody. Sznurek do koca rozwieszony jest między szafą, a przeciwległymi drzwiami. LINKI:LINK1LINK2...

Czesc, sorry ale znowu lipa , mozesz te linki gdzies na serwisie bez logowania dać? było by najlepiej. Schematu 3 d nie musisz dawać, daj zrzut z góry ( w corelu czy paincie zrobisz bez problemu) podaj wymiary pokoju, ile m2 i to wystarczy. Koniecznie zaznacz wymiary okna i drzwi na rzucie. to chyba tyle. pozdrawiam

kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: Ogarnięcie akustyki w pokoju

Post autor: kozik932 » środa 25 lis 2015, 16:42

......Siemasz, Link niestety mi nie działa.... Wiec generalnie nie mogę się ustosunkować do pokoju. Generalnie w każdy pomieszczeniu da się poprawić akustykę ( chyba że jest typowym kwadratem wtedy ciężko), koc możesz wykorzystać bez problemu o ile jest gruby. Im dalej od ściany koc zawiesisz tym lepiej pochłonie bass nie mówiąc o środku i górze. Jesli chodzi o mix, to poczytaj i zadbaj o tzw. pierwsze odbicia ( to podstawa). Napisz więcej co i jak, wymiary podaj na rysunku i lepsze linki :) wtedy będzie można Ci coś doradzić. Pozdrawiam ... 

Dziękuję, że ktoś zainteresował się tematem! :) Przepraszam za zły link, teraz powinien działać :)Dołączam także (niestety niekompletne i trochę niedokładne) schematy z "3D Creator - BRW". Zrobiłbym dokładny, gdybym wiedział jakim programem... Nad szafą i komodą oczywiście znajdują się schody. Sznurek do koca rozwieszony jest między szafą, a przeciwległymi drzwiami. LINKI:LINK1LINK2...

Czesc, sorry ale znowu lipa , mozesz te linki gdzies na serwisie bez logowania dać? było by najlepiej. Schematu 3 d nie musisz dawać, daj zrzut z góry ( w corelu czy paincie zrobisz bez problemu) podaj wymiary pokoju, ile m2 i to wystarczy. Koniecznie zaznacz wymiary okna i drzwi na rzucie. to chyba tyle. pozdrawiam...
 

Linki naprawione! :) Co do drzwi, to mają po ok. 80-85, a okno 115 cm :) Powierzchnia wychodzi gdzieś tak 11,5 m2


dasefx
Posty: 56
Rejestracja: środa 07 gru 2011, 00:00

Re: Ogarnięcie akustyki w pokoju

Post autor: dasefx » środa 25 lis 2015, 19:19

...
......Siemasz, Link niestety mi nie działa.... Wiec generalnie nie mogę się ustosunkować do pokoju. Generalnie w każdy pomieszczeniu da się poprawić akustykę ( chyba że jest typowym kwadratem wtedy ciężko), koc możesz wykorzystać bez problemu o ile jest gruby. Im dalej od ściany koc zawiesisz tym lepiej pochłonie bass nie mówiąc o środku i górze. Jesli chodzi o mix, to poczytaj i zadbaj o tzw. pierwsze odbicia ( to podstawa). Napisz więcej co i jak, wymiary podaj na rysunku i lepsze linki :) wtedy będzie można Ci coś doradzić. Pozdrawiam ... 

Dziękuję, że ktoś zainteresował się tematem! :) Przepraszam za zły link, teraz powinien działać :)Dołączam także (niestety niekompletne i trochę niedokładne) schematy z "3D Creator - BRW". Zrobiłbym dokładny, gdybym wiedział jakim programem... Nad szafą i komodą oczywiście znajdują się schody. Sznurek do koca rozwieszony jest między szafą, a przeciwległymi drzwiami. LINKI:LINK1LINK2...

Czesc, sorry ale znowu lipa , mozesz te linki gdzies na serwisie bez logowania dać? było by najlepiej. Schematu 3 d nie musisz dawać, daj zrzut z góry ( w corelu czy paincie zrobisz bez problemu) podaj wymiary pokoju, ile m2 i to wystarczy. Koniecznie zaznacz wymiary okna i drzwi na rzucie. to chyba tyle. pozdrawiam...
 

Linki naprawione! :) Co do drzwi, to mają po ok. 80-85, a okno 115 cm :) Powierzchnia wychodzi gdzieś tak 11,5 m2
...
 







OK wszystko spoko juz sa. Teraz tak:


1) wymiary ścian, podaj długości ( pokój przypomina kwadrat , jest nim?czy bardziej prostokątem?)


2) Zamierzas robić panele czy tylko przemeblowac ?( robilem panele jakby co)


3) Jakie masz monitory z bass relexem z tyłu ? biurko jest takie jak na schemacie ? Monitory stoja na biurku? ile calowe?


4) Jaki masz budżet ?


Pozdrawiam


kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: Ogarnięcie akustyki w pokoju

Post autor: kozik932 » środa 25 lis 2015, 19:38

...
...
......Siemasz, Link niestety mi nie działa.... Wiec generalnie nie mogę się ustosunkować do pokoju. Generalnie w każdy pomieszczeniu da się poprawić akustykę ( chyba że jest typowym kwadratem wtedy ciężko), koc możesz wykorzystać bez problemu o ile jest gruby. Im dalej od ściany koc zawiesisz tym lepiej pochłonie bass nie mówiąc o środku i górze. Jesli chodzi o mix, to poczytaj i zadbaj o tzw. pierwsze odbicia ( to podstawa). Napisz więcej co i jak, wymiary podaj na rysunku i lepsze linki :) wtedy będzie można Ci coś doradzić. Pozdrawiam ... 

Dziękuję, że ktoś zainteresował się tematem! :) Przepraszam za zły link, teraz powinien działać :)Dołączam także (niestety niekompletne i trochę niedokładne) schematy z "3D Creator - BRW". Zrobiłbym dokładny, gdybym wiedział jakim programem... Nad szafą i komodą oczywiście znajdują się schody. Sznurek do koca rozwieszony jest między szafą, a przeciwległymi drzwiami. LINKI:LINK1LINK2...

Czesc, sorry ale znowu lipa , mozesz te linki gdzies na serwisie bez logowania dać? było by najlepiej. Schematu 3 d nie musisz dawać, daj zrzut z góry ( w corelu czy paincie zrobisz bez problemu) podaj wymiary pokoju, ile m2 i to wystarczy. Koniecznie zaznacz wymiary okna i drzwi na rzucie. to chyba tyle. pozdrawiam...
 

Linki naprawione! :) Co do drzwi, to mają po ok. 80-85, a okno 115 cm :) Powierzchnia wychodzi gdzieś tak 11,5 m2
...
 








OK wszystko spoko juz sa. Teraz tak:


1) wymiary ścian, podaj długości ( pokój przypomina kwadrat , jest nim?czy bardziej prostokątem?)

2) Zamierzas robić panele czy tylko przemeblowac ?( robilem panele jakby co)

3) Jakie masz monitory z bass relexem z tyłu ? biurko jest takie jak na schemacie ? Monitory stoja na biurku? ile calowe?

4) Jaki masz budżet ?

Pozdrawiam
...
 
 
1)Wszystkie wymiary są na schemacie z 1 postu (obok rzutu z góry), czyli 3,6x3,2x2,1m (dłuższa ściana to ta, na której są schody)


2)Myślę, że będę robił panele(chyba wysokie, stawiane by mi bardziej pasowały, a mam trochę tej "waty" akurat) i zwróć uwagę na filtr akustyczny wokół mikrofonu, zbudowany z 4 takich paneli.


3)Narazie mam zwykłe kolumny z bass-reflexem z przodu (myślę o kupieniu w niedalekiej przyszłości monitorów aktywnych bliskiego pola z bass-reflexem z przodu, póki co skłaniam się do KRK RP5 G3, albo RP6 G3). Tak, biurko jest takie, rogowe, ma 1,5x1,5m. Glosniki stoją na biurku, ich wysokość "reguluję" wysokością krzesła :D


4)Co do paneli, to wyniosą mnie prawie za darmo, bo mieszkam w domu jednorodzinnym i trochę materiałów mam "koło domu" :) Jeśli chodzi o kupowanie rzeczy, to ciekawi mnie jakie trzeba ponieść koszty, więc nawet nie myślałem nad tą kwestią :)


dasefx
Posty: 56
Rejestracja: środa 07 gru 2011, 00:00

Re: Ogarnięcie akustyki w pokoju

Post autor: dasefx » środa 25 lis 2015, 23:36

1)Wszystkie wymiary są na schemacie z 1 postu (obok rzutu z góry), czyli 3,6x3,2x2,1m (dłuższa ściana to ta, na której są schody) 2)Myślę, że będę robił panele(chyba wysokie, stawiane by mi bardziej pasowały, a mam trochę tej "waty" akurat) i zwróć uwagę na filtr akustyczny wokół mikrofonu, zbudowany z 4 takich paneli. 3)Narazie mam zwykłe kolumny z bass-reflexem z przodu (myślę o kupieniu w niedalekiej przyszłości monitorów aktywnych bliskiego pola z bass-reflexem z przodu, póki co skłaniam się do KRK RP5 G3, albo RP6 G3). Tak, biurko jest takie, rogowe, ma 1,5x1,5m. Glosniki stoją na biurku, ich wysokość "reguluję" wysokością krzesła :D 4)Co do paneli, to wyniosą mnie prawie za darmo, bo mieszkam w domu jednorodzinnym i trochę materiałów mam "koło domu" :) Jeśli chodzi o kupowanie rzeczy, to ciekawi mnie jakie trzeba ponieść koszty, więc nawet nie myślałem nad tą kwestią :)... 

Ok teraz w miarę wszystko jasne, mam złe nowiny nie poszalejemy z takimi możliwościami. Rozumiem z tego co napisałeś że schody schodzą z góry.... i właśnie pod schodami umieściłbym "zagajnik wokalowy" przy odrobinie wprawy można z niego zrobić również duży bass trap ( pułapka bassowa).
Narysowałem na bardzo szybko projekt. Proszę si e nie śmiać ( hehe)
http://postimg.org/image/733b7sd7h/
A wiec tak: meble są na brązowo, schody, okna , drzwi szare, kanapa bordo, panele niebieskie, głośniki żółte.
2 panele nad głową koło biurka oczywiście powinny być na ukos. Kanapa niewiem czy się zmieści kolo schodów ale ta bym ja ustawił , na schodach minimum 2 panele w rogu. pierwsze odbicia musisz znaleźć sam, ale dwa boczne będą padać na ścianę z szafą ( otwórz szafę pod czas mixu i na okno na którym umieść jakiś firankę a najlepiej zasłonkę i tyle. Z tyłu za kanapą możesz dorobić panele i przymocować do schodów chyba ze nie masz miejsca to by sobie odpuścił i ustawił tak jak na rysunku .
Uwaga co do paneli: zakładam że masz jakaś zwykła tania wełnę do dociepleń, także rób grube i ściśnięte panele z 2 / 3 warstw zwłaszcza te w rogach i z tyłu za kanapą.
Uwaga do głośników: kupuj monitory z bass refleksem z przodu jeśli nie masz miejsc a żeby odsunąć je od ściany, postaraj się jednak je odsunąć z biurkiem przynajmniej te 20 cm ( zalecane 50 cm i więcej).
Pierwsze odbicia znajdziesz metoda na lusterko, jeśli wypadną tak jak pisałem wyżej to masz już rozwiązanie.
Pod fotel dywanik jakiś pierzasty 1,5 x 1 m (2 x 2) i powinno starczyć.
Niewiem co jeszcze ....
Pozdro.

kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: Ogarnięcie akustyki w pokoju

Post autor: kozik932 » środa 25 lis 2015, 23:53


Ok teraz w miarę wszystko jasne, mam złe nowiny nie poszalejemy z takimi możliwościami. Rozumiem z tego co napisałeś że schody schodzą z góry.... i właśnie pod schodami umieściłbym "zagajnik wokalowy" przy odrobinie wprawy można z niego zrobić również duży bass trap ( pułapka bassowa).
Narysowałem na bardzo szybko projekt. Proszę si e nie śmiać ( hehe)
http://postimg.org/image/733b7sd7h/
A wiec tak: meble są na brązowo, schody, okna , drzwi szare, kanapa bordo, panele niebieskie, głośniki żółte.
2 panele nad głową koło biurka oczywiście powinny być na ukos. Kanapa niewiem czy się zmieści kolo schodów ale ta bym ja ustawił , na schodach minimum 2 panele w rogu. pierwsze odbicia musisz znaleźć sam, ale dwa boczne będą padać na ścianę z szafą ( otwórz szafę pod czas mixu i na okno na którym umieść jakiś firankę a najlepiej zasłonkę i tyle. Z tyłu za kanapą możesz dorobić panele i przymocować do schodów chyba ze nie masz miejsca to by sobie odpuścił i ustawił tak jak na rysunku .
Uwaga co do paneli: zakładam że masz jakaś zwykła tania wełnę do dociepleń, także rób grube i ściśnięte panele z 2 / 3 warstw zwłaszcza te w rogach i z tyłu za kanapą.
Uwaga do głośników: kupuj monitory z bass refleksem z przodu jeśli nie masz miejsc a żeby odsunąć je od ściany, postaraj się jednak je odsunąć z biurkiem przynajmniej te 20 cm ( zalecane 50 cm i więcej).
Pierwsze odbicia znajdziesz metoda na lusterko, jeśli wypadną tak jak pisałem wyżej to masz już rozwiązanie.
Pod fotel dywanik jakiś pierzasty 1,5 x 1 m (2 x 2) i powinno starczyć.
Niewiem co jeszcze ....
Pozdro....




Zaraz... Może uda mi się załatwić inne pomieszczenie, nawet lepsze :) Jutro zrobię projekt i dam go tutaj :) Chyba przestawienie kanapy w tym nie wejdzie w grę, bo przy schodach jest już niemal środek pokoju, a poza tym to "proste", drewniane schody, więc zastawiłbym kompletnie wejście na górę. Serio różne ustawienia mebli były testowane i to jedyne "ludzkie" rozwiązanie. W tym drugim pokoju jest kanapa i 2 niskie komody, poza tym kompletna pucha, łyse ściany itd, ale jest także trochę mniejszy... Jutro dam znać co i jak :)


kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: Ogarnięcie akustyki w pokoju

Post autor: kozik932 » piątek 27 lis 2015, 08:37

No więc drugi pokój w tej chwili wygląda tak:


NOWY POKOJ1


NOWY POKOJ2


NOWY POKOJ3 


Ściany regips, podłoga panele. No i zapomniałem pod oknem wstawić kaloryfer ;) Może w tym da się coś zrobić?


ODPOWIEDZ