ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: kozik932 » niedziela 29 lis 2015, 21:29

Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tymi monitorami? Warto na nie zwrócić uwagę? Miałem okazję je dziś odsłuchać, a także inne, drogie Adam A7X, jako porównanie. To jedyne monitory, jakie słyszałem w życiu, nie mam punktu odniesienia do innych. Według mnie grają lepiej, niż Adamy, jakby więcej dołu i na pewno góry, w Adamach słyszę głównie środek. Czy warto je kupić(720zł para nowych)? Martwi mnie bas reflex z tyłu, bo chyba będą stać blisko ściany, ale jak pisałem - inne to kot w worku, bo nie mam możliwości osłuchania... :/


kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: kozik932 » wtorek 01 gru 2015, 10:39

Czy ktoś mógłby wypowiedzieć się w tym temacie? :)


Awatar użytkownika
Jimek
Posty: 173
Rejestracja: wtorek 01 cze 2004, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: Jimek » wtorek 01 gru 2015, 12:28

...Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tymi monitorami? Warto na nie zwrócić uwagę? Miałem okazję je dziś odsłuchać, a także inne, drogie Adam A7X, jako porównanie. To jedyne monitory, jakie słyszałem w życiu, nie mam punktu odniesienia do innych. Według mnie grają lepiej, niż Adamy, jakby więcej dołu i na pewno góry, w Adamach słyszę głównie środek. Czy warto je kupić(720zł para nowych)? Martwi mnie bas reflex z tyłu, bo chyba będą stać blisko ściany, ale jak pisałem - inne to kot w worku, bo nie mam możliwości osłuchania... :/...


Pracuje na adamach a7x od 5lat. Wg mnie adamy mają dużo góry a skoro tamte mają jej jeszcze więcej to w mojej opinii może to się przekładać na ciemne mixy. Co do środka. Środek jest bardzo ważny i bardzo dobrze, że go słyszysz. Tam jest dużo informacji muzycznych. Dzięki temu, że słyszysz go w adamach masz możliwość zrobienia tam porządku podczas mixowania. Więcej góry i dołu nie oznacza, że monitor jest lepszy.

Owocnych poszukiwań.
Pozdrawiam
Pozdrawiam

Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: Paweł » środa 02 gru 2015, 21:58

No dobra, ja odpowiem. Te nEary z pewnością nie grają lepiej. Co nie zmienia że za 720 to bardzo uczciwy produkt. Pamiętam jak kosztowały około 1000 i na tle ówczesnej konkurencji, nadal były ciekawą propozycją. Nie mają tez więcej basu, czy góry. W dole nieco podkreślają wyższy bas, ale nie schodzą tak nisko jak Adamy, zaś górą nie grają tak czystą. To powoduje że na pierwszy rzut ucha może wydawać się że właśnie mają więcej basu, czy góry. Adamy po prostu grają "szlachetniejszym" dźwiękiem, tzn. lepiej kontrolowany, równiejszy bas, wyraźny środek i czysta góra. Jak dla mnie akurat nigdy nie było jej za dużo. Zapewniam Cię, że jeśli posłuchałbyś na spokojnie dłużej obydwu par, wyłapałbyś to bez trudu.

Z tych dwóch, oczywiście jeśli Twój budżet to przewiduje, brałbym Adamy. Zrobisz na nich więcej i "starczą" Ci na dłużej, o ile nie dożywotnio. Ale nie skreślałbym opcji pośrednich. Np. Mackie mk 1 i 2 grały bardzo fajnie jak na swoją cenę, więc zakałdam że mk 3 nie odstają zbytnio. W drugiej kolejności KRK.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: PWA » środa 02 gru 2015, 22:38

Zwróć również uwagę na Focal z serii Alpha... 50 lub 65. Zacne monitory typu bass reflex i otwory z przodu... generalnie preferuj obudowy zamknięte... znacznie łagodniejsza charakterystyka w dole pasma ale niestety tego typu monitory idą w cenę.

kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: kozik932 » czwartek 03 gru 2015, 00:54

...Zwróć również uwagę na Focal z serii Alpha... 50 lub 65. Zacne monitory typu bass reflex i otwory z przodu... generalnie preferuj obudowy zamknięte... znacznie łagodniejsza charakterystyka w dole pasma ale niestety tego typu monitory idą w cenę.... 


A co myślicie o monitorach:
-PreSonus Eris 5 (743zl/ para)


-Tannoy Reveal 502 (ok. 1200zł/para), 402 (742zl/para)??

A może coś innego? To mają być pierwsze monitorki i fajnie byłoby zmieścić się poniżej 1000zł... Głównie chodzi o rap, hip-hop, może reggae. Jak mówiłem - Esio całkiem mi się spodobały, jednak nie mam porównania z innymi :/


Paweł
Posty: 864
Rejestracja: piątek 29 mar 2002, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: Paweł » czwartek 03 gru 2015, 12:47

Spojrzałem po sklepach. I okazało się że możesz kupić Mackie MR5 mk3 za circa 1100. Ja bym się w tym momencie nie zastanawiał, tylko brał.

kozik932
Posty: 56
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: kozik932 » czwartek 03 gru 2015, 15:15

No nie wiem... I ten bass reflex z tyłu :/ Ciągle po głowie chodzą mi KRK RP5 G2/G3, ale nie wiem czy to dobry wybór...


Oczywiście używane monitory też wchodzą w grę :) A może używki Alesis M1 MK2 za 600+wysylka?


fallworm
Posty: 471
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 00:00

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: fallworm » czwartek 03 gru 2015, 17:41

...Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tymi monitorami? Warto na nie zwrócić uwagę? Miałem okazję je dziś odsłuchać, a także inne, drogie Adam A7X, jako porównanie. To jedyne monitory, jakie słyszałem w życiu, nie mam punktu odniesienia do innych. Według mnie grają lepiej, niż Adamy, jakby więcej dołu i na pewno góry, w Adamach słyszę głównie środek. Czy warto je kupić(720zł para nowych)? Martwi mnie bas reflex z tyłu, bo chyba będą stać blisko ściany, ale jak pisałem - inne to kot w worku, bo nie mam możliwości osłuchania... :/...

A7X w zawodowych kręgach uchodzą za "jedne z bardziej poprawnych - niedrogich monitorów" bliskiego pola, jest to produkt do pracy ukazujący bardzo drobne niuanse dzięki swojej selektywności, można powiedzieć, że jest to taki Entry level.

Wbrew temu co napisałeś w A7X środek jest nieco wycofany względem reszty pasma, czego nie do końca widać na wykresie pomiarowym, ale podczas pracy z wokalami w miksie, czuć, mając drugą niezależną parę monitorów, że natężenie dźwięku jest w tym paśmie zdziebko niższe.

Nie mniej jednak, wybór monitorów na podstawie pasma przenoszenia jest największą bzdurą z jaką się spotkałem. Monitor, na którym z powodzeniem się pracuje, powinien przenosić pasmo 50hz - 16 khz (+/- 3db). Równość charakterystyki odczuwalnej jest zależna od pomieszczenia odsłuchowego i zdolności słuchowej, co niema nic wspólnego z tym co deklaruje producent. Ludzki zmysł słuchu akomoduje się do warunków, a postrzeganie równości charakterystyki czy wzorca brzmieniowego jest bardzo względna.
Zadaniem monitorów jest zdolność reprodukcji bardziej selektywnej niż sprzęt typu HIFI, czego nie spotkałem w monitorach z półki cenowego do 1,5 kpln / sztuka.

Jak poczytasz stronę SoundOnSound możesz dojść do wniosku, że monitorów studyjnych za mniej niż 400$ za sztukę się nie kupi, tylko monitory, które udają, że nimi są.



Awatar użytkownika
Soundscape
Posty: 2054
Rejestracja: czwartek 15 mar 2007, 00:00
Kontakt:

Re: ESIO nEAR 05 Extreme - monitory warte uwagi?

Post autor: Soundscape » czwartek 03 gru 2015, 19:45

Jak poczytasz stronę SoundOnSound możesz dojść do wniosku, że monitorów studyjnych za mniej niż 400$ za sztukę się nie kupi, tylko monitory, które udają, że nimi są.

*********************************************


Ciekawi mnie bardzo czy szanowny kolega pracował na czymś innym niż A7X. Nie, że się czepiam, po prostu czysta ciekawość ;)


Jeśli w grę chodzą używane monitory, poszukał bym Fostex PM0.5 MK II. Powinny się mieścić w budżecie. 


Idąc dalej w propozycjach, bardzo pożądna jest seria Focal Alpha w swojej kategorii cenowej. 


Mackie MR5 dadzą też radę (MK II jak i MK III również).


KRK odpadają. Za wyjątkiem Expose E8B (nie wiem czy jeszcze produkowane) wszystkie.


 


Proponowanie A7X na początek (i w ogóle) to trochę pomyłka. Do ceny tych paczek można ciut dołożyć i kupić APS Coax. Zamknięta konstrukcja to nie tylko czytelniejszy (ciut jednak mniejszy) bas, ale też trochę mniej problemów w nie do końca zaadaptowanym pomieszczeniu. (Sam się na nie teraz decyduję.)


Dalej są moim zdaniem bardzo udane Neumanny KH120A. (Również niewiele droższe od A7X.)


 


PS: Jak się chcę, to można pracować na wielu głośnikach różnych producentów. Wiadomo też, że im wyżej cenowo, tym większe oczekiwania, ale też tym bardziej może być lepiej. Można sobie też postawić Unity Audio The Rock i wszystkim jestem w stanie zagwarantować, że wszystko co tu wymieniłem wyląduje w koszu, tylko po co? Niech wszyscy wybiorą to co im najbardziej pasuje w danym przedziale cenowym a później czas pokarze czy pójdą dalej po drabince. Sugerując początkującym lub mniej zamorznym forumowiczom nie kupowanie niczego taniego jest nie fair. Szczególnie monitorów, które wcale nie są tak cudowne w dzisiejszych czasach. Każdy musi gdzieś zacząć, rozwijać się i do czegoś dążyć. I tego wszystkim życzę - bezstresowej realizacji marzeń i dążenie do celu i udoskonalania swoich umięjętności. Nawet na monitorach za 1k pln.Wink 


ODPOWIEDZ