Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Jeśli masz problem związany z komputerem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
Grimar
Posty: 17
Rejestracja: piątek 16 sty 2015, 00:00

Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Post autor: Grimar » piątek 29 sty 2016, 10:51

Cześć,

Potrzebuję przenieść bazę VSt na zewnętrzy dysk i z zewnętrznego dysku ją odpalać. Stąd pytania:

1. Czy odtwarzanie baz sampli do Kontakta z zewnętrznego dysku HDD podpiętego pod USB w sposób wyraźny spowolni pracę w DAWie, bądź narazi projekt na różne zakłócenia, trzaski, przycinki etc.?

2. Dysk wewnętrzny mam również HDD. Jeśli wymienię go na SSD i podepnę przez USB zewnętrzny dysk HHD, to czy przyspieszy to pracę, czy tez takie połączenie jest bezcelowe?

3. Jakie ewentualnie kabel USB zastosować? czy ma to jakieś znaczenie?

4. Ostanie, bardzo ważne pytanie: czy oprócz bibliotek do Kontakta można na takim zewnętrznym dysku zainstalować sam DAW, inne wtyki VST oraz wtyki do miksu?
coś

Awatar użytkownika
Grimar
Posty: 17
Rejestracja: piątek 16 sty 2015, 00:00

Re: Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Post autor: Grimar » piątek 29 sty 2016, 11:01

Zaznaczę tylko, ze pracuję na Windowsie 7 Professional, mój Daw to Reaper, korzystam z zewnętrznej karty na USB Behringer UMC204, procesor Intela 4-rdzeniowy i 8 Gb ramów. projekt mam czasami tak obciażony wtykami, że dobija do zużycia ok 7 ramów w menadżerze zadań.
coś

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Post autor: stage » sobota 30 sty 2016, 16:25

...Cześć,

Potrzebuję przenieść bazę VSt na zewnętrzy dysk i z zewnętrznego dysku ją odpalać. Stąd pytania:

1. Czy odtwarzanie baz sampli do Kontakta z zewnętrznego dysku HDD podpiętego pod USB w sposób wyraźny spowolni pracę w DAWie, bądź narazi projekt na różne zakłócenia, trzaski, przycinki etc.?

2. Dysk wewnętrzny mam również HDD. Jeśli wymienię go na SSD i podepnę przez USB zewnętrzny dysk HHD, to czy przyspieszy to pracę, czy tez takie połączenie jest bezcelowe?

3. Jakie ewentualnie kabel USB zastosować? czy ma to jakieś znaczenie?

4. Ostanie, bardzo ważne pytanie: czy oprócz bibliotek do Kontakta można na takim zewnętrznym dysku zainstalować sam DAW, inne wtyki VST oraz wtyki do miksu? ...
 






U mnie wyglądało to w taki sposób:


1. W tym wypadku biblioteki Kontakta zostawiłem na dysku wewnętrznym. Na zewnętrznym mam brzmienia East West ale mechanizm działania zapewne jest podobny. Sample ładują się trochę wolniej, ale wynika to zapewne z tego, że wcześniej znajdowały się na wewnętrznym dysku SSD. Wskakiwały błyskawicznie, obecnie trzeba chwile poczekać, ale nie jest to męcząca sprawa. Przycinki zdarzają się przy załadowaniu utworu, pierwszych odtworzeniach, później jest ok. Zapewne ten problem można jakoś rozwiązac. 


2. Wtedy będziesz miał tak, jak ja obecnie ;) Nie jestem specjalistą w temacie, wydaje mi się, że taka wymiana nie zrobi większej rożnicy pod kątem sampli znajdujących się na zewnętrznym dysku.


Awatar użytkownika
Grimar
Posty: 17
Rejestracja: piątek 16 sty 2015, 00:00

Re: Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Post autor: Grimar » poniedziałek 01 lut 2016, 11:49


U mnie wyglądało to w taki sposób:
1. W tym wypadku biblioteki Kontakta zostawiłem na dysku wewnętrznym. Na zewnętrznym mam brzmienia East West ale mechanizm działania zapewne jest podobny. Sample ładują się trochę wolniej, ale wynika to zapewne z tego, że wcześniej znajdowały się na wewnętrznym dysku SSD. Wskakiwały błyskawicznie, obecnie trzeba chwile poczekać, ale nie jest to męcząca sprawa. Przycinki zdarzają się przy załadowaniu utworu, pierwszych odtworzeniach, później jest ok. Zapewne ten problem można jakoś rozwiązac. 
2. Wtedy będziesz miał tak, jak ja obecnie ;) Nie jestem specjalistą w temacie, wydaje mi się, że taka wymiana nie zrobi większej rożnicy pod kątem sampli znajdujących się na zewnętrznym dysku....


A kwestia instalowania wtyczek i DAWa na dysku zewnętrznym, ktoś coś wiem na ten temat?
coś

Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Post autor: Pytajny » poniedziałek 01 lut 2016, 13:14

Kwestia instalowania - jest normalnie, dysk działa jak dysk. Ogólnie trochę mniej pewnie i mniej stabilnie, ale spokojnie da się tak pracować. Chociaż jest to "szyta" praca :)


Awatar użytkownika
Grimar
Posty: 17
Rejestracja: piątek 16 sty 2015, 00:00

Re: Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Post autor: Grimar » poniedziałek 01 lut 2016, 15:21

...Kwestia instalowania - jest normalnie, dysk działa jak dysk. Ogólnie trochę mniej pewnie i mniej stabilnie, ale spokojnie da się tak pracować. Chociaż jest to "szyta" praca :)...


Dzięki. A istnieje jakieś podwyższone niebezpieczeństwo spalenia/uszkodzenia dysku przy takiej pracy z wtykami/bibliotekami/DAWem? Pytam, bo planuje kupić dysk bez zewnętrznego zasilania.
coś

Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Post autor: Pytajny » poniedziałek 01 lut 2016, 15:42

Teoretycznie - nie powinno być dużej różnicy.


Praktycznie - taki dysk może łatwo się wypiąć, upaść itp. Więc można na nim trzymać programy, ale raczej takie, które łatwo przeinstalować w razie awarii.


I polecam "bezpieczne usuwanie sprzętu", obowiązkowo. Ja raz miałem luźny port usb w nowym komputerze i mi rozłączało i łączyło z dyskiem przy przenoszeniu lapka. Zanim się na dobre za to zabrałem, dysk odmówił posłuszeństwa i tylko któraś magiczna komenda w wierszu poleceń naprawiła go, jednocześnie kasując kilkadziesiąt giga ostatnio przeniesonych plików.


Przemyśl, czy nie lepiej zainstalować drugi dysk w komputerze. Jeżeli nie ma miejsca - w niektórych lapkach można zainstalować dysk zamiast CD ROMu, a CD ROM kupić na usb, jeśli w ogóle potrzebny. Swoją drogą ciekawe, czy ktoś tak próbował?


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Post autor: Zbynia » środa 16 mar 2016, 23:26

W kilkunastu laptopach wywaliłem napęd do kieszeni (albo na śmietnik) a w jego miejsce wjechał hdd bay
Troszkę wolno działa taki dysk jeśli napęd był na interfejsie EIDE (głównie lapki 8-12 letnie)
Tam gdzie już był na SATA (nawet na SATA1) już jest bardzo fajnie

a jako główny zazwyczaj SSD

jeśli chodzi o dysk zewnętrzny wiele zależy jak wtyczka obsługuje swój bank - jesli zamierza czytać dziesiątki małych pliczków to będzie mulić bo pod tym względem usb to straszna kaszana (radzi sobie tylko ze streamingiem i dużymi plikami - z małymi transfery mogą spaść nawet poniżej 1MB/s i to przy USB 3.0) - tu firewire biło USB na łeb

Awatar użytkownika
Pytajny
Posty: 104
Rejestracja: poniedziałek 26 paź 2015, 00:00

Re: Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Post autor: Pytajny » czwartek 17 mar 2016, 10:00

...W kilkunastu laptopach wywaliłem napęd do kieszeni (albo na śmietnik) a w jego miejsce wjechał hdd bay
Troszkę wolno działa taki dysk jeśli napęd był na interfejsie EIDE (głównie lapki 8-12 letnie)
Tam gdzie już był na SATA (nawet na SATA1) już jest bardzo fajnie
...


1. Zbynia, jak oceniasz przeinstalowanie CD>HDD pod kątem wytrzymałości laptopa w przypadku częstego przenoszenia lapka? Czy wszystko jest stabilne, czy nie wpada kurz w dziurę po CD? (Btw przez kurz kiedyś wysiadł mi Asus!)

2. Domyślam się, że wtedy wypadałoby wyposażyć się w CD-Rom na USB, czy możesz coś polecić/przed czymś ostrzec?


3. Jaki dysk/jaką pojemność poleciłbyś w takim wypadku? Mój pierwszy to 1TB SSD. Zastanawiam się nad taką wymianą w najbliższym czasie.


Zbynia
Posty: 7665
Rejestracja: sobota 09 paź 2004, 00:00

Re: Instalacja VST na zewnętrznym dysku USB

Post autor: Zbynia » czwartek 17 mar 2016, 13:57

1. Bardzo dobrze - nie ma żadnych problemów z trwałością o ile lapkiem nie rzucasz
Z kurzem też luz - zaślepkę z napędu przekładasz do kieszeni dyskowej

2. Ot zwykła kieszeń na usb - to wszystko i tak chłam(wraz z napędem których jakość jest obecnie tragiczna) wiec nie ma się czym martwić - raz na ruski rok się przyda

3. SSD na system najlepiej 250GB i zwykły talerzowy do kieszeni 1TB - jeśli jest SATA dla napędu optycznego to można się pokusić o coś z 7200obr/min
Gdybym myślał o 1TB SSD to nie zajmowałbym sobie głowy dodatkowym dyskiem bo i po co

ODPOWIEDZ