Cubase - kompresja w MIDI

Jeśli masz problem z konkretnym programem, to tu jest miejsce, aby go roztrząsać.
clavish
Posty: 131
Rejestracja: niedziela 28 paź 2007, 00:00

Cubase - kompresja w MIDI

Post autor: clavish » piątek 05 lut 2016, 15:32

Witam, właśnie oglądałem jakiś tutorial odnośnie kompresji (ale akurat na PRO TOOLS) i wydawało mi się że tam facet włączał wtyczkę kompresora na ścieżkę MIDI. Czy w Cubase też tak można??? Wiem jak wstawić na Audio, ale czy na ścieżki MIDI można wstawiać jakiekolwiek wtyczki efektów????

Drugie pytanie - przy okazji... jak w Cubase ustawić, by ta pionowa kreska która pokazuje w którym momencie utworu jesteśmy (niestety nie wiem jak ona się fachowo nazywa), po wciśnięciu STOP wracała do pozycji z której wystartowała?? Aktualnie mam tak, że zostaje w miejscu w którym ją zatrzymałem (po wciśnięciu STOP).

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Cubase - kompresja w MIDI

Post autor: PWA » piątek 05 lut 2016, 17:14

Pytanie 1 - tak, Cubase umożliwia włączanie efektów na ścieżce MIDI...również kompresji. Oczywiście nie są to te same wtyczki, co na ścieżce audio. Nie pamiętam od której wersji istnieje taka możliwość, ale na pewno jest już obecna w 7.5 od wersji Artist w górę. Lista efektów wraz z opisem znajduje się w podręczniku "Plug-in Reference"

Drugie pytanie - dwukrotne naciśnięci stop powoduje powrót kursora do poprzedniej pozycji.

Awatar użytkownika
miro5530
Posty: 204
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 00:00

Re: Cubase - kompresja w MIDI

Post autor: miro5530 » piątek 05 lut 2016, 17:35

 


...wydawało mi się że tam facet włączał wtyczkę kompresora na ścieżkę MIDI. Czy w Cubase też tak można?...


 


Tak.
Kompresor MIDI dostępny jest w Cubase Artist, Cubase i Nuendo (dane z wersji 7).


 


jak w Cubase ustawić, by ta pionowa kreska która pokazuje w którym momencie utworu jesteśmy (niestety nie wiem jak ona się fachowo nazywa), po wciśnięciu STOP wracała do pozycji z której wystartowała??


 


Ta kreska to kursor, a zatrzymanie z powrotem do punktu startu wykonuje się dwa razy naciskając zero na klawiaturze komputerowej (w Cubase).




clavish
Posty: 131
Rejestracja: niedziela 28 paź 2007, 00:00

Re: Cubase - kompresja w MIDI

Post autor: clavish » piątek 05 lut 2016, 17:48

... 
...wydawało mi się że tam facet włączał wtyczkę kompresora na ścieżkę MIDI. Czy w Cubase też tak można?...
 
Tak.Kompresor MIDI dostępny jest w Cubase Artist, Cubase i Nuendo (dane z wersji 7).
 
jak w Cubase ustawić, by ta pionowa kreska która pokazuje w którym momencie utworu jesteśmy (niestety nie wiem jak ona się fachowo nazywa), po wciśnięciu STOP wracała do pozycji z której wystartowała??
 
Ta kreska to kursor, a zatrzymanie z powrotem do punktu startu wykonuje się dwa razy naciskając zero na klawiaturze komputerowej (w Cubase).
...


Ok - to zero działa - dzięki. W Nuendo jest tak, że zwyczajne naciśnięcie spacji(czyli stop) powoduje że kursor wraca do pozycji z której wystartował, myślałem że to kwestia jakiegoś ustawienia ogólnego.

Co do wtyczek zapinanych na MIDI - znalazłem - okazało się że, nie robi się tego na ścieżkach MIDI tylko na "ścieżkach" ( a chyba poprawnie mówiąc "kanałach") VST Instrument.

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Cubase - kompresja w MIDI

Post autor: PWA » piątek 05 lut 2016, 18:09

Co do wtyczek zapinanych na MIDI - znalazłem - okazało się że, nie robi się tego na ścieżkach MIDI tylko na "ścieżkach" ( a chyba poprawnie mówiąc "kanałach") VST Instrument....

Wtyczki zapina się na ścieżkach MIDI... nie ma znaczenia, czy ścieżka będzie sterowała instrumentem VST, czy zewnętrznym sprzętem. Efekty MIDI to zbiór komunikatów MIDI wysyłanych do instrumentu, który powoduje określony efekt.

clavish
Posty: 131
Rejestracja: niedziela 28 paź 2007, 00:00

Re: Cubase - kompresja w MIDI

Post autor: clavish » piątek 05 lut 2016, 18:22

...Co do wtyczek zapinanych na MIDI - znalazłem - okazało się że, nie robi się tego na ścieżkach MIDI tylko na "ścieżkach" ( a chyba poprawnie mówiąc "kanałach") VST Instrument....

Wtyczki zapina się na ścieżkach MIDI... nie ma znaczenia, czy ścieżka będzie sterowała instrumentem VST, czy zewnętrznym sprzętem. Efekty MIDI to zbiór komunikatów MIDI wysyłanych do instrumentu, który powoduje określony efekt....


Tam na ścieżkach MIDI można zapinać jakieś efekty, ale na tych kanałach vst instrument można zapinać te same ścieżki co na ścieżkach audio.

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Cubase - kompresja w MIDI

Post autor: matiz » piątek 05 lut 2016, 18:27

W Nuendo jest tak, że zwyczajne naciśnięcie spacji(czyli stop) powoduje że kursor wraca do pozycji z której wystartował, myślałem że to kwestia jakiegoś ustawienia ogólnego.

Co do wtyczek zapinanych na MIDI - znalazłem - okazało się że, nie robi się tego na ścieżkach MIDI tylko na "ścieżkach" ( a chyba poprawnie mówiąc "kanałach") VST Instrument....
 




1. W kubusiu też tak jest, wytarczy utawić w preferencjach.


2. Czyli wtyczka "audio", a nie midi. Pro-Tools nie ma insertów na śladach midi.


_________________ nagrywamy.com


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Cubase - kompresja w MIDI

Post autor: PWA » piątek 05 lut 2016, 18:35

Tam na ścieżkach MIDI można zapinać jakieś efekty, ale na tych kanałach vst instrument można zapinać te same ścieżki co na ścieżkach audio....

No tak, ponieważ efekt zapinasz niejako na wyjściu audio instrumentu a nie na ścieżce MIDI.... miałem wrażenie, że pytasz o możliwość wykorzystywania efektów MIDI na ścieżkach MIDI... ale chyba się myliłem

Awatar użytkownika
matiz
Posty: 3424
Rejestracja: poniedziałek 29 wrz 2003, 00:00
Kontakt:

Re: Cubase - kompresja w MIDI

Post autor: matiz » piątek 05 lut 2016, 20:12

...Tam na ścieżkach MIDI można zapinać jakieś efekty


"Tam" czyli gdzie? W Pro-toolsie nie.


[addsig]

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Cubase - kompresja w MIDI

Post autor: PWA » piątek 05 lut 2016, 20:54

......Tam na ścieżkach MIDI można zapinać jakieś efekty
"Tam" czyli gdzie? W Pro-toolsie nie....

"Tam" czyli w Cubase ... nie znam Pro-toolsa zby dobrze (a w zasadzie w ogóle prawie go nie znam za wyjątkiem jakiejś zabawy na nim), ale pewnie na wyjściu instrumentu sterowanego ścieżką midi też pewnie można zapiąć zwykłą wtyczkę VST, tak jak w Kubusiu i każdym innym DAW
Myślałem, że koledze chodzi o wtyczki MIDI na ścieżkach MIDI... ale chyba nie o to mu chodziło

ODPOWIEDZ