przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Post autor: stage » poniedziałek 14 lis 2016, 22:03

Cześć, mam problemu - a sprawa dotyczy prądu, zasilania, kwestia na której nie znam się w ogóle.


Mam małe domowe studio i wszystko działało jak trzeba przez dwa lata. Aż do wczora/dzisiaj rano, kiedy nastąpiło jakieś przepięcie. Nie wiem dokładnie w którym momencie, ale jak wstałem, okazało się że na całym piętrze wyrzuciło korki. Mieszkam w domu jednorodzinnym, na parterze wszystko było ok.


Włączyłem korki, okazało się że zasilacz do macbooka nie działa. Zawiozłem do serwisu - uszkodzony, musiałem kupić nowy. Po powrocie okazało się, że wystąpił też problem z odsłuchami. Buczą, słychać nieprzyjemne basowe dźwięki, takie wiercenie.


Kiedy podepnę je pod inną listwę, to  efekt buczenia jest dużo cichszy, ale też występuje, tylko bardziej w tle. Wszystkie sprzęty szły mi od ściany i kontaktu z uziemieniem, przez przedłużacz i listwę.


A część przez inny kontakt, gdzie tego uziemienia niestety nie było, ale od tej nie uziemionej strony odsłuchów podpiętych nie miałem.


(to może być autosugestia, ale mam takie wrażenie, że macbook ładuje się teraz wolniej niż zwykle, to możliwe?)


Jak ugryźć ten temat? Dopóki nie rozwiąże sprawy, chyba lepiej nie odpalać tych odsłuchów, bo jest ryzyko większej awarii? 


Czy ktoś może ma wiedzę w takim temacie?


laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Post autor: laser777 » środa 16 lis 2016, 11:36

Wydaje mi się że z ładowarką było coś nie tak i to ona wywaliła bezpiecznik. A czy buczenie możesz ściszyć?
Na przepięcia możesz sobie kupić listwę z ochroną przeciwprzepięciową albo ogranicznik przepięć typ 3 który możesz zainstalować przed urządzeniami które chcesz chronić.Ja taki mam ale nie wiem jak się sprawuje bo jeszcze nie skończyłem dystrybutora.Tania listwa do 50zł z ochroną przeciwprzepięciową nie zdaje egzaminu.
To że się ładuje wolniej to nic dziwnego zamienniki mogą mieć inne parametry niż oryginalna ładowarka.

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Post autor: stage » środa 16 lis 2016, 23:12

...Wydaje mi się że z ładowarką było coś nie tak i to ona wywaliła bezpiecznik. A czy buczenie możesz ściszyć?
Na przepięcia możesz sobie kupić listwę z ochroną przeciwprzepięciową albo ogranicznik przepięć typ 3 który możesz zainstalować przed urządzeniami które chcesz chronić.Ja taki mam ale nie wiem jak się sprawuje bo jeszcze nie skończyłem dystrybutora.Tania listwa do 50zł z ochroną przeciwprzepięciową nie zdaje egzaminu.
To że się ładuje wolniej to nic dziwnego zamienniki mogą mieć inne parametry niż oryginalna ładowarka....
 




Ładowaka była oryginalna, z appla. Ładowałem w ten sposób komputer przez dwa lata.


Większość sprzętu mam podpięte pod lepszą listwę. Natomiast jeden przedłużacz szedł z takiego kontaktu bez uziemienia, gdzie podłączałem sprawy typu lampka, komórką, no ale niestety też tą ładowarkę od appla. Po latach normalnego działania się zapomniało o jakimś ryzyku, natomiast tutaj doszukuję się wyjaśnienia sprawy i w sobotę będę wiedział więcej.


Jednak odsłuchy mam podpiętę pod tą lepszą listwę - z uziemieniem, która idzie z innej części pokoju. Czy jest możliwe, że jakieś zwarcie, mimo że poszło z innego kontaktu i prawdodpodobnie uszkodziło zasilacz, to zadziałało też na sprzęt podpięty pod inny kontakt? Głośniki buczą bez względu na poziom głośności jaki ustawię. Ale w zależności od listwy buczenie jest głośniejsze albo cichsze. Przy tym cichszym prowizorycznie, przynajmniej do soboty mogę działać - tylko pytanie, czy to nie jest ryzykowne?




laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Post autor: laser777 » czwartek 17 lis 2016, 01:37


Kiedyś miałem podłączony komputer stacjonarny pod gniazdo bez uziemienia i pewnego dnia skończył swój żywot ale ciężko powiedzieć czy to przez brak uziemienia czy dlatego że miał kiepskiej jakości zasilacz?Kopał prądem ten komp jak dotykało się kaloryfera i monitora jednocześnie.Nie uziemione urządzenia są mniej bezpieczne więc jak urządzenie tego wymaga to lepiej uziemić. Ładowarka mogła też ulec uszkodzeniu sama z siebie i wywalić przy tym bezpiecznik bez względu na to czy była uziemiona czy nie.
Buczenie to najprawdopodobniej pętla masy mogła powstać jak przełączyłeś ładowarkę pod uziemione gniazdo.
Czy jak odłączysz sygnał od monitorów buczenie ustępuje?.Zobacz czy nie masz gdzieś przełączników ground/lift mogą rozwiązać problem.Jak nie masz to może będziesz musiał kupić di boxa albo izolator masy.
Możesz działać na prowizorycznym przydźwięki to bardzo powszechne zjawisko w środowisku audio chyba każdemu się takie coś przytrafia.Mogło by być groźne gdy by było na tyle głośne że mogło by uszkodzić głośniki ale raczej w takich warunkach nie mógł byś pracować.


stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Post autor: stage » sobota 19 lis 2016, 22:01

...
Kiedyś miałem podłączony komputer stacjonarny pod gniazdo bez uziemienia i pewnego dnia skończył swój żywot ale ciężko powiedzieć czy to przez brak uziemienia czy dlatego że miał kiepskiej jakości zasilacz?Kopał prądem ten komp jak dotykało się kaloryfera i monitora jednocześnie.Nie uziemione urządzenia są mniej bezpieczne więc jak urządzenie tego wymaga to lepiej uziemić. Ładowarka mogła też ulec uszkodzeniu sama z siebie i wywalić przy tym bezpiecznik bez względu na to czy była uziemiona czy nie.
Buczenie to najprawdopodobniej pętla masy mogła powstać jak przełączyłeś ładowarkę pod uziemione gniazdo.
Czy jak odłączysz sygnał od monitorów buczenie ustępuje?.Zobacz czy nie masz gdzieś przełączników ground/lift mogą rozwiązać problem.Jak nie masz to może będziesz musiał kupić di boxa albo izolator masy.
Możesz działać na prowizorycznym przydźwięki to bardzo powszechne zjawisko w środowisku audio chyba każdemu się takie coś przytrafia.Mogło by być groźne gdy by było na tyle głośne że mogło by uszkodzić głośniki ale raczej w takich warunkach nie mógł byś pracować.

...
 




Dzięki za info. Elektryk był, stwierdził że w zasadzie nic nie jest w stanie powiedzieć. Wspomniał o tych listwach antyprzepięciowych, że to jakiś mit i od tego są korki w domu, no ale nie wiem czy on się zna dobrze na sprawie.


Z moimi odsłuchami jest tak, że po włączeniu nie buczą. Zaczynają buczeć, kiedy idzie pierwszy sygnał dźwiękowy, czyli kiedy się  ''odpalają''. No i tak już zostaje aż do wyłączenia, to samo natężenie sygnąłu bez względu na głośność, która ustawię sobie na interfejsie.


Problem jest bez względu na to, czy ładowarka podpięta jest pod uziemione gniazdo, czy nie. Ground/lift - nie mam.


Z drugiej strony to buczenie jest zależne od pokrętła volume - z tyłu monitorów. Monitory miałem ustawione na -6db, jak ściągnę to volume na -15 albo -20, to buczenie jest prawie niesłyszalne. Mogę wtedy głośniej zapuszczać dźwięk z interfejsu i w zasadzie da się pracować, ale to tak można na dłuższą mete?


Zdaje mi się, że głośniki teraz buczą niezależnie od listwy, czyli chyba warto udać się do serwisu. Pytanie tylko, czego się mogę spodziewać.


laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Post autor: laser777 » poniedziałek 21 lis 2016, 00:48

Jak monitory nie buczą kiedy są włączone a kable sygnałowe są odłączone od strony monitorów to monitory są ok i chyba nie ma sensu oddawać ich do serwisu . Gorzej by było gdy by buczały nie zależnie od tego czy dostają sygnał czy nie.Wtedy było by można obwinić kondensatory które słabo filtrują.Mam końcówkę mocy który sobie cicho brumi nawet bez sygnału i tu nawet izolacja masy nie pomaga więc winić można tylko kondensatory ale końcówki te produkowali jakieś 20 lat temu więc nie ma co się dziwić.
Możesz spróbować z samochodowym izolatorem masy jak przestanie buczeć to możesz zainwestować później w jakiegoś lepszego aktywnego di boxa. Ja mam izolator masy który bardzo dobrze się sprawdza na estradzie ale ingeruje w dźwięk więc do monitorów bym tego nie używał. Ale na próbę możesz kupić bo to 20-50zł choć z drugiej strony jak nie masz wejść w monitorach i wyjść w interfejsie na RCA to będzie trzeba kombinować kable które też nie są takie tanie.
Co to listw przeciwprzepięciowych to różne są opinie. Przed wyładowaniami atmosferycznymi nie chronią bo tu potrzeba 3 stopniowej ochrony przeciwprzepięciowej.Ja kupiłem tylko klasę D taką jak mi kolega z forum polecił bo jak dmuchnę dymem na imprezie to wszystkie sprzęty na USB mi zawiesza.Nie wiem jeszcze jak to się sprawdza ale może pod koniec tygodnia będę wiedział to dam znać.


laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Post autor: laser777 » czwartek 24 lis 2016, 23:49

Ochrona przeciwprzepięciowa to jednak nie mit faktycznie działa. Mam ogranicznik przepięć Simtec ten już się sprawdza

DZ1
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 00:00

Re: przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Post autor: DZ1 » sobota 26 lis 2016, 19:36

...
Cześć, mam problemu - a sprawa dotyczy prądu, zasilania, kwestia na której nie znam się w ogóle.

''''''Mam małe domowe studio i wszystko działało jak trzeba przez dwa lata. Aż do wczora/dzisiaj rano, kiedy nastąpiło jakieś przepięcie. Nie wiem dokładnie w którym momencie, ale jak wstałem, okazało się że na całym piętrze wyrzuciło korki. Mieszkam w domu jednorodzinnym, na parterze wszystko było ok.

Włączyłem korki, okazało się że zasilacz do macbooka nie działa. Zawiozłem do serwisu - uszkodzony, musiałem kupić nowy. Po powrocie okazało się, że wystąpił też problem z odsłuchami. Buczą, słychać nieprzyjemne basowe dźwięki, takie wiercenie.

Kiedy podepnę je pod inną listwę, to  efekt buczenia jest dużo cichszy, ale też występuje, tylko bardziej w tle. Wszystkie sprzęty szły mi od ściany i kontaktu z uziemieniem, przez przedłużacz i listwę.

A część przez inny kontakt, gdzie tego uziemienia niestety nie było, ale od tej nie uziemionej strony odsłuchów podpiętych nie miałem.

(to może być autosugestia, ale mam takie wrażenie, że macbook ładuje się teraz wolniej niż zwykle, to możliwe?)

Jak ugryźć ten temat? Dopóki nie rozwiąże sprawy, chyba lepiej nie odpalać tych odsłuchów, bo jest ryzyko większej awarii? 

Czy ktoś może ma wiedzę w takim temacie?...
 ''''''


''''''


Tak, to autosugestia, macbook nieładuje sie wolniej, masz nowy, sprawny zasilacz - działa identycznie jak stary. Mac nie uszkodził sie ''częściowo'' i teraz wolniej ładuje - nie ma takiej opcji i musisz uwierzyc mi na słowo bo niechce mi sie teraz tłumaczyc dlaczego tak jest, zajeło by mi to duuuużo czasu a Tobie i tak niechciałoby sie tego wszystkiego czytać.


'''''''''Z moimi odsłuchami jest tak, że po włączeniu nie buczą. Zaczynają buczeć, kiedy idzie pierwszy sygnał dźwiękowy, czyli kiedy się  ''odpalają''. No i tak już zostaje aż do wyłączenia, to samo natężenie sygnąłu bez względu na głośność, która ustawię sobie na interfejsie.'''''


Monitory: z tego co piszesz, to mogą one mieć takie rozwiązanie układowe, że po właczeniu ''otwierają swoje wejscie'' tylko wtedy kiedy dostaną jakiś pierwszy sygnał na wejście. Żeby przekonać sie czy coś jest nie tak z monitorami, zrób prosty test: odpal wszystko tak jak zwykle, puść jakąś sygnał, muzyke, cokolwiek, niech zaczną grać. Potem wyciagnij z nich wtyczki kabli sygnałowych. Jeśli bedzie cisza, brak buczenia, to znak, że z nimi wszystko jest OK. Żeby mieć pewnośc na 100000% podłacz do nich jakiekolwiek inne źródło sygnału, nawet telefon przez odpowiedni kabel.


 


''''''''Czy jest możliwe, że jakieś zwarcie, mimo że poszło z innego kontaktu i prawdodpodobnie uszkodziło zasilacz, to zadziałało też na sprzęt podpięty pod inny kontakt?'''''


Tak, jest to mozliwe, ale nie ma pewności na 100% - nie wiem jak masz zrobioną instalacje elektryczną w pokoju. Jesli np, robiony był częściowy remont mieszkania, to ''fachowcy'' mogli zrobić tak, że część pokoju ma starą a część nową instalacje elektryczną i do tego nie wiadomo czy są na jednym obwodzie czy nie (a powinny być na jednym zgodnie ze sztuką).


'''''Głośniki buczą bez względu na poziom głośności jaki ustawię. Ale w zależności od listwy buczenie jest głośniejsze albo cichsze. Przy tym cichszym prowizorycznie, przynajmniej do soboty mogę działać - tylko pytanie, czy to nie jest ryzykowne? ''''''


Nie jest ryzykowne, co miało sie stać to juz sie stało. Nic juz nie zepsuje sie bardziej ani tym bardziej nie naprawi samo z siebie.


'''''Elektryk był, stwierdził że w zasadzie nic nie jest w stanie powiedzieć. Wspomniał o tych listwach antyprzepięciowych, że to jakiś mit i od tego są korki w domu, no ale nie wiem czy on się zna dobrze na sprawie.'''''


Elektryk to nie elektronik czy jasnowidz. Na dzień dzisiejszy z instalacją elektryczną wszystko może być OK (i na 99,99% tak jest) . Elektryk nie stwierdzi dlaczego Twój sprzet elektroniczny/komputerowy działa nieprawidłowo po udarze prądowym/przepięciu/czymkolwiek innym (choć fachowiec z prawdziwego zdarzenia powinien mieć choć podstawową wiedze w tym zakresie). Jesli powiedział Ci, że listwa przeciwprzepięciowa to jest jakiś mit to tyłek z niego nie elektryk i nie ma pojecia o czym gada; chyba, że miał na myśli tanie listwy przeciwprzepięciowe to zgodze sie z tym - to nic nie warty szmelc i już lepiej kupić zwykły przedłużacz - taniej wyjdzie.




Ostatecznie, na obecną chwilę, zrób ten prosty test o którym wspominałem wyzej, wtedy bedziemy cos wiecej wiedzieć i ewentualnie pomyślimy co dalej.




@LASER777


'''''Ja kupiłem tylko klasę D taką jak mi kolega z forum polecił bo jak dmuchnę dymem na imprezie to wszystkie sprzęty na USB mi zawiesza.Nie wiem jeszcze jak to się sprawdza ale może pod koniec tygodnia będę wiedział to dam znać. ''''


''''''Ochrona przeciwprzepięciowa to jednak nie mit faktycznie działa. Mam ogranicznik przepięć Simtec ten już się sprawdza''''


Ciesze sie, że pomogłem :) Jednak profilaktycznie nadal zalecam zastosowanie ograniczników na pozostałych obwodach dystrybutora - nic nigdy nie wiadmo, co kiedy, w jakie obwody bedzie wpinane.


Pozdr.






laser777
Posty: 372
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 00:00

Re: przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Post autor: laser777 » niedziela 27 lis 2016, 02:09

Dzięki trochę pomogło ale jeszcze coś by się przydało bo wczoraj postanowiłem skatować sprzęt wytwornicą i wywaliło kontroler.Podobno pompka od dymiarki wprowadza taki syf i jak poczytałem to problem jest dość powszechny i zalecają filtr przeciwzakłóceniowy oraz listwę przeciwprzepięciową.Na początku podłączyłem tylko dwa gniazda w dystrybutorze bo zabrakło mi kostek(listwy zaciskowej) Jak podłączyłem komputer na zabezpieczonym gnieździe a resztę sprzętu na zwykłym przedłużaczu to nic nie pomagało.Na drugi dzień poszedłem do elektrycznego po kostki podłączyłem pozostałe dwa gniazda i podłączyłem cały sprzęt pod dystrybutor włączyłem i nic nie wywalało.Wczoraj zrobiłem eksperyment co się stanie jak wytwornice podłączę pod 3 metrowy przedłużacz? Dodatkowo podłączyłem pod przedłużacz crossover którego dawno nie używałem.Jak zacząłem dymić to w głośnikach strzelało a kontroler się zawieszał.Zmieniłem konfiguracje podłączyłem dym i crossover bezpośrednio do dystrybutora a monitor i końcówkę mocy do przedłużacza.Przestało strzelać w głośnikach bo to najprawdopodobniej crossover ale przy katowaniu sprzętu dymem w końcu zawiesił się ten kontroler. Zauważyłem że najmniej problemów jest kiedy wytwornica jest najbliżej ogranicznika.
Dystrybutor jest tylko na jedną fazę. W tej chwili mam 4 gniazda,zabezpieczone 4'ma wyłącznikami nadprądowymi 6A.Ogranicznik jest połączony równolegle do obwodu i znajduje się między gniazdem a bezpiecznikiem.Już planuje kupić następne ograniczniki ale będę je montował w przedłużaczach żeby znajdowały się jak najbliżej urządzeń które wymagają ochrony
Wytwornica dymu to żaden cud techniki zwykły chińczyk za 120zł.Ma tylko grzałkę,pompkę i termostat

stage
Posty: 95
Rejestracja: piątek 01 sie 2014, 00:00

Re: przepięcie w gniazku, problem ze sprzętem

Post autor: stage » wtorek 29 lis 2016, 21:28

Sprawdziłem odsłuchy na innym sprzęcie. Ogólnie istotna sprawa, mogłem zerknąć na to od razu, ale nie miałem pod ręką drugiego komputera, już nadrobiłem i wygląda na to, że głośniki są w porządku. Po odpięciu kabla, przez który idzie sygnał buczenie ustaje, po podpięciu odsłuchów do drugiego komputera też jest w porządku.
Ja jeszcze poeksperymentuję z różnymi listwami - na razie sprawdzałem dwie i problem nadal jest.
Natomiast rozwiązaniem byłoby zmniejszyć volume z tyłu monitorów, tak żeby buczenie było ledwo zauważalne i podkręcić głośność na interface. I w zasadzie mógłbym działać, chciałem się tylko dopytać, czy na dłuższą metę tak można? Jeśli kombinacje z listwami nie pomogą, to mógłbym w ten sposób rozwiązać sprawę.

ODPOWIEDZ