EiS na Facebook FanPage EiS na Twitter EiS na YouTube EiS na Google+ EiS News - kanał RSS EiS Forum News - kanał RSS

Ulubiony kiosk EiS
Prenumerata/e-wydania
Status użytkownika
 Nie jesteś zalogowanym/zarejestrowanym użytkownikiem serwisu EiS
       Zaloguj/zarejestruj się

EiS w czerwcu
EiS 06/2017

Spis treści
   DVD + ONLINE

EiS PLUS 7
SPRZĘT DO STUDIA

Spis treści

EiS PLUS 6
TWORZENIE MUZYKI W KOMPUTERZE - Praktyczny Poradnik

Spis treści

Poradnik EiS
Poradnik EiS - ZACZNIJ WSZYSTKO OD NOWA!

Spis treści

EiS PLUS 5
BEATS & BASS

Spis treści
   Na płycie DVD

EiS PLUS 4
EFEKTY W PRODUKCJI MUZYCZNEJ

Spis treści
   Na płycie DVD

Forum EiS

Backup w 2017
    26.06.2017 | 11:33 | Odpowiedzi: 15
Najlepszy konwerter GM/GM2 do audio?
    25.06.2017 | 13:17 | Odpowiedzi: 0
JAK SIĘ TEGO POZBYĆ CZY TO PETLA MASY ?
    25.06.2017 | 11:56 | Odpowiedzi: 2
Cubase 5 - missing files
    21.06.2017 | 22:24 | Odpowiedzi: 1
Focusrite Scarlett 18i20 2nd gen. - opinie
    20.06.2017 | 15:56 | Odpowiedzi: 0
Pomoc ze sprzętem i jego podłączeniem
    19.06.2017 | 22:22 | Odpowiedzi: 3
RME FIREFACE A DAW
    19.06.2017 | 17:22 | Odpowiedzi: 1
Monitory z najlepszą translacją
    17.06.2017 | 19:12 | Odpowiedzi: 10
ESIO Mara 44 XTe2/Marian Seraph 8+/RME HSDPE AIO - upgrade?
    16.06.2017 | 17:09 | Odpowiedzi: 0
Surface czy Macbook
    16.06.2017 | 11:09 | Odpowiedzi: 4
Automatyczny włącznik dla monitorów
    15.06.2017 | 11:08 | Odpowiedzi: 6
Ableton Live - problem
    14.06.2017 | 21:01 | Odpowiedzi: 23

Dział: Sprzęt studyjny Focal Alpha 65, monitory studyjne, stan bdb, pierwszy właściciel, oryginalne kartony, paragon - 2100 zł. Białystok. Tel. 885-939-391. E-mail: alapinski87@o2.pl
Dział: Instr. elektron. Nord Electro 4HP stan bardzo dobry 100% sprawny, gratis futerał - 6500 zł. Warszawa. Tel. 504-919-888. E-mail: kita@onet.pl
Dział: Sprzęt studyjny Universal Audio UAD-2 Solo, stan bdb, 5 pluginów w komplecie, oryginalny karton - 799 zł. Białystok. Tel. 885-939-391. E-mail: alapinski87@o2.pl

Uwaga! Zanim zaczniesz postować na naszym forum koniecznie zapoznaj się wcześniej z jego regulaminem.

Budowa/upgrade komputera do studia

Medianta  

Wysłany: 27-12-2016; 20:37   

Witam,
chciałbym złożyć jakiś fajny zestaw do nagrywania, aranżacji miksu. Więc wiadomo, beż żadnych wodotrysków jeśli chodzi o karty graficzne itp itd.

Moja dotychczasowa specyfikacja: Intel Core 2 duo e8400, 4GB RAM, płyta główna Gigabyte GA-G31M-S2C, Windows 10

Pomożecie ?

mateuszfafik  

Wysłany: 29-12-2016; 10:46   

Karta graficzna tez jest przydatna lepsza, na tyle aby moc podlaczyc np dwa monitory, co usprawnia troche prace.

Medianta  

Wysłany: 29-12-2016; 15:50   
...Karta graficzna tez jest przydatna lepsza, na tyle aby moc podlaczyc np dwa monitory, co usprawnia troche prace....

Moje stanowisko pracy nie umożliwia użytkowania dwóch monitorów toteż wolałbym jakąś kartę do "normalnych zadań"

PWA  

Wysłany: 29-12-2016; 18:33   
......Karta graficzna tez jest przydatna lepsza, na tyle aby moc podlaczyc np dwa monitory, co usprawnia troche prace....

Moje stanowisko pracy nie umożliwia użytkowania dwóch monitorów toteż wolałbym jakąś kartę do "normalnych zadań"...

Praktycznie każda współczesna płyta główna zawiera układ grafiki umożliwiający podłączenie 2-3 monitorów, więc w ogóle się nie przejmuj zewnętrznymi kartami video.
Ja myślałem o czymś takim:
Płyta główna: Asus Z170-A
Procesor: Intel i7/6700/3.4 GHz
Pamięć: 16GB (Crosair Vengeance LPX, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15)
Dysk: 500GB (Crucial MX200 CT500MX200SSD1)
Obudowa: Be Quiet Silent Base 600 orange
Zasilacz: Be Quiet Power Zone/750W

Cena takiej konfiguracji to ok. 4,300-

laser777  

Wysłany: 31-12-2016; 03:10   
A jaki masz na to budżet? Upgrade raczej odpada...Najpierw wybierasz sobie procka.Pod socket procesora dobierasz płytę główną.Jak masz płytę i procesor to do tego dobierasz typ pamięci RAM a reszta sprzęt jak pochodzi z czasów współczesnych to powinna pasować.
Grafikę może będziesz mógł sobie przełożyć z starego kompa,dyski też mogą ci się przydać.

Co do grafiki to Ja mam kartę graficzną za 30 zł i zdarzyło mi się że jak wrzuciłem za dużo wtyczek reverbu z bajerancką trójwymiarową grafiką to mnie wywaliło z DAW i wyskoczyło okienko że karta nie daje rady.
Problemy miałem też z jednym programem który nie chciał się uruchomić bo rozdzielczość ekranu była za mała ale wystarczyło wymienić monitor z starej 15 na trochę nowszą 19 i po kłopocie.

Uważaj na obudowy bo wczoraj do mnie przyszła nowa obudowa(wcześniej miałem 10-letnią budę) I ani dysku 3,5" nie mogę za montować bez dodatkowej ramki.Napędy optyczne potrzebuję dwa a ani jednego nie mogę bez problemu tam zainstalować bez demontażu panelu przedniego i przerobieniu tej zatoki. I wszystko musiało wrócić do starej obudowy

Timolannister  

Wysłany: 02-01-2017; 09:43   
Nie ma problemu ale wypadałoby najpierw podać kwotę w jakiej oscyluje budowa nowego PCta. Laptop też jest fajna opcją przez wzgląd na małą przestrzeń jaką zajmuje.

lupa esd

laser777  

Wysłany: 07-01-2017; 12:03   
Laptop też jest fajna opcją przez wzgląd na małą przestrzeń jaką zajmuje.

Jest taka reklama "Czy twój laptop wygląda jak z muzeum?" Jak by dzisiaj kupić komputer stacjonarny za 4000zł i co roku kupić za 4000zł laptopa to pewnie przez 10 lat żaden nowy laptop nie dorówna temu stacjonarnemu.

Zbynia  

Wysłany: 07-01-2017; 20:01   
1. wymiana w zasadzie wiąże się z kupnem nowego kompa i systemu
2. żadna karta graficzna nie jest tobie potrzebna - wbrew temu co mówią koledzy od dawna nie ma płyt głównych (nie licząc serwerowych) z układami graficznymi
wszystko jest w procesorze
i nie ma najmniejszego problemu z podłączeniem dwóch monitorów a często i trzech
karta graficzna potrzeba jest obecnie do gier albo obliczeń
3.jaki masz fundusz?
4.własnie wyszła nowa rodzina procesorów intel (kaby lake - świeżynka i dopiero zaczynają się pojawiać płyty główne na chipsecie 2xx) - poprzednia seria nie stanieje zauważalnie więc nie ma się co w nią pchać

ale ale

w ciągu zapewne miesiąca ma być zaprezentowana nowa linia procesorów AMD (Ryzen)

pomyśl o zmianach za dwa miesiące jak się wszystko pojawi i ceny ustabilizują

@PWA

czemu nie dysk na NVMe? (do M.2 wchodzą też tańsze działające na sata a nie na pci express)

jeśli chodzi o laptopa kolego od reklamy to oczywiście jakieś góra 4 letnie i5/i7 dla biznesu zapewni lepszą wydajność niż obecny sprzęt
jednakże trzeba by troszkę go troszkę zmodyfikować

Caroozo  

Wysłany: 08-01-2017; 13:57   

Dodam swoje 3 grosze.

1. Podstawa to ultra-solidny zasilacz - na tym nie oszczędzaj. Niższe rachunki za prąd, większe bezpieczeństwo sprzętu to podstawa. Zasilacz dobrej klasy może służyć i 10 lat (jak go nie "orasz" kartą GPU z TDP 200 W ).

2. Poczekaj na premierę AMD Ryzen (już 17 stycznia) - na 1000% potanieją CPU od Intela, będzie dobry czas na zakupy

3. Grafiką się nie przejmuj - aktualne integry odpalają Skyrima na medium/high ;)) a obsługa kilku monitorów to standard.

4. Procesor - najważniejsza sprawa. Tu musimy poczekać na ruch AMD - w zależności co będzie tanieć. Jeśli Intel - kup płytę pod Socket LGA 1151 i włóż tam mocnego Sky Lake'a - Kaby Lake jest kompatybilny z tą podstawką, ale niestety Intel NIE napisał i nie ma zamiaru napisać sterowników dla Kaby Lake poniżej Win10 - dużo softu/interfejsów nie do końca dogaduje się z tym systemem. Ja bym więc poczekał na obniżkę Sky Lake w związku z pojawieniem się Ryzena, kupił porządny flagowy model w dobrej cenie, a z czasem można w socket wpakować Kaby Lake. Jednak Intel się ostatnio rozpasł w związku z brakiem konkurencji więc różnica w wydajności między poszczególnymi generacjami Core jest nieznaczna - istnieje więc szansa, że SkyLake będzie Ci służył kupę lat. Sam do niedawna miałem Q6600 po OC i nic mu nie brakowało (chociaż mocniejsze wtyczki jak Diva trochę go dusiły).

5. Jak już wybierzesz procesor, dobierz porządną płytę główną z dobrymi kondensatorami - najlepiej gamingową.

6. RAM. Im szybszy, tym lepszy, 16 GB to przyzwoita ilość, chyba że używasz bibliotek orkiestrowych (dla nich 24 GB to czasami mało). Lepiej kupić 8GB zawodowej pamięci niż 16 GB "po taniości".

7. Dysk - koniecznie SSD + tradycyjny, ew. hybrydowy. Komfort pracy z takim dyskiem jest najbardziej zauważalny przy przesiadce ze starego kompa. Jednak do zastosowań audio nie potrzeba szybkich transferów - ale do działania systemu a i owszem.

PWA  

Wysłany: 08-01-2017; 18:02   
@PWA

czemu nie dysk na NVMe? (do M.2 wchodzą też tańsze działające na sata a nie na pci express)

Ano w sumie Zbynia to masz rację ...lepiej NVMe.

Zbynia  

Wysłany: 08-01-2017; 23:17   
@Caroozo

1. Warto z półpasywnym chłodzeniem ale to okolice 500 pln (sporo)

2. Skąd info że Ryzen 17 stycznia?
Raczej połowa lutego tak chodzą słuchy

3. AMD w GPU oferuje fajną funkcję - Hydra Grid - podział pulpitu gdzie każdy kawałek zachowuje się jak osobny pulpit

Podobno Ryzen ma nie mieć GPU na pokładzie

4. Nic dodać nic ująć
Ja przechodziłem z E8200 podkręconego do 3.2GHz na i5 2500K który lata na 4.3GHz na 4 rdzeniach
Skok niesamowity w wydajności ale zauważalny głównie podczas ciężkiej roboty
Resztę załatwił SSD

5. Już nie te czasy - wszędzie polimery - jak nie będzie OC to średnia półka wytrzyma lata
Sam mam Asrock Z68 Pro3 - czyli modelik podstawowy z blaszkami zamiast radiatorów (no dobijają do 80 stopni)
6 rok na OC
Ale teraz bym też coś lepszego kupił - zobaczymy jakie będą ceny płyt.
Bo większy problem ze złączami może być. Ja dla EMU potrzebuję 1 lub 2 slotów PCI. W przypadku intela mam do wyboru 2 płyty MSI za 500...Nic taniej. Tym bardziej że chciałbym też slot M.2.

6. Nie zgodzę się - lepiej kupić 16GB po taniości, szybkość na drugim miejscu. A najlepiej dopłacić do szybszego 16GB bo różnice cenowe wcale nie są duże.
I szukać niskonapięciowych modułów z jak najniższym CL

7. 100% racji - jak jest kasa to NVMe z wyższej półki (odczyt ponad 2GB/s).
By pozbyć się problemów z wibracjami (niestety dyski 3.5" swoją moc mają w tym temacie) kupić dysk 2.5"
Jest wolniejszy owszem ale zauważalnie cichszy i znacznie mniejsze wibracje
Hybrydowy jest tu dobrym pomysłem ale jakoś nie jestem przekonany na ile ten bufor wspomoże taki dodatkowy dysk
Ja zakupiłem zwykły zamiast 3.5" i na prawdę czuć różnicę przy ok 10% wolniejszym działaniu w stosunku do poprzednika

@PWA

Szkoda że te wydajniejsze mają jeszcze wysokie ceny. Miewam momenty że 240GB to za mało na system więc rozglądam się za 500+
Ale to już koszt (za to spokojnie zastępuje RAID0 z wydajnych SSD)
Jest jeszcze Intel 600p

laser777  

Wysłany: 09-01-2017; 09:55   
jeśli chodzi o laptopa kolego od reklamy to oczywiście jakieś góra 4 letnie i5/i7 dla biznesu zapewni lepszą wydajność niż obecny sprzęt
jednakże trzeba by troszkę go troszkę zmodyfikować...

RAM można zawsze dołożyć albo dysk wymienić na szybszy/większy.Ja tam mam aby 8GB RAM i jak na razie to komp mi się jeszcze nie zapchał ani nawet nie zawiesił poza jakimiś incydentami z grafiką albo wyłączającym się bez sensu DAW.A dysk mi się powoli zapycha a ostatnio rozmyślam nad Action Strings albo czymś podobnym ale tańszym i pewnie przyda się więcej miejsca na dysku i może trochę więcej RAM.
Laptop wygodny ale drogi ostatnio szukałem elementów obudowy do laptopa siostry i chyba 3 stówy kosztują dwie klapy na spód i tył ekranu.To prawie tyle co jego bebechy.Porty USB tradycyjnie luzują się albo wypadają,ładowarkę prędzej czy później szlag trafi tak samo jak baterie.Jak nie trzeba kupić kompa do mobilnej pracy to lepiej chyba sobie kontroler i wygodny fotel

Medianta  

Wysłany: 23-02-2017; 23:53   
Dość długo nie odpisywałem, bo w sumie kompletnie zapomniałem o temacie :D

Mój budżet to około 2200 zł. Z tym, że zasilacz i dyski mam. Obudowę, na upartego też. Chociaż, jest to niskiej jakości. Nie zależy mi na jakimś super sprzęcie. Ważne żeby było o parę poziomów lepsze niż to co mam do tej pory. Żebym widział różnicę w wydajności. Z ogromnych bibliotek orkiestrowych nie korzystam, jak już to korzystam z addictive drums. Ogólnie działam na wielu wavach i efektach.

PARTNERZY
Studia Nagraniowe i Koncertowe Polskiego Radia  Kancelaria Adwokacka - Damian Kosmala  Polskie Stowarzyszenie Realizatorów Dźwięku  LIVE SOUND & Installation  E-Muzyk.pl
PATRONATY
    Warsaw Electronic Festival     
AVT KORPORACJA
© by AVT Wydawnictwo 2016, All right reserved