Akai MPK 49 MIDI in/out

Wszelkie inne pytania związane z tematyką poruszaną w naszym magazynie
Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Akai MPK 49 MIDI in/out

Post autor: mytnik » środa 22 lut 2017, 09:22

Witam


Wczoraj zaskoczył mnie problem z wyjściem midi din, klawiatura jest zasialana poprzez USB, a do midi out podłączam moduł zewnętrzny i cisza. Wg mojego rozumowania wyczytałem, że nie ma konieczności stosowania zasilacza w tej sytuacji. Nie bardzo rozumiem o co chodzi w ustawieniu globalnym Midi Common Channel, a to jedyne co znalałem w ustawieniach kontrolera i co mogło by mieć wpływ na brak komunikacji z modułem (oprócz ewentualnego zalilania czy wady samego mpk).


Drugi problm to w zasadzie rozważania czysto teoretyczne. Posiadam też Miditech Midistart 49 i chciałbym ją podłączyć do midi in Akai, a całość za pośrednictwem USB z Akai wysłać do daw i sterować podwójnym manuałem hammonda. Teoretycznie, bo nie mieszkam z tym Miditechem i muszę dopiero zwieźć graty w jedno miejsce, ale jak pomysł ma nie wypalić to nie będę sie w takim razie spieszył. Problem w tym, że nie wiem jak ustawić - i czy w ogóle się da - różne kanały dla klawiatury miditech i akai.


Z góry dzięki za pomoc

drummer

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Akai MPK 49 MIDI in/out

Post autor: PWA » środa 22 lut 2017, 10:26

Rozumiem, że na klawiaturze i na module masz ustawiony ten sam kanał MIDI? Próbowałeś z zewnętrznym zasilaczem?
Zerknij jeszcze na 5 stronę instrukcji... jest tam napisane coś takiego:

The operation of the MIDI OUT port changes depending on whether or not a USB cable is connected to the MPK49.
USB cable connected:
MIDI data from your computer is passed to the MIDI OUT port. When a USB cable is
connected, you should activate "MIDI echo" in your sequencer if you want the MPK49 to
control another external device.
USB cable not connected:
Whatever you play on the MPK49 is sent to the MIDI OUT port. Note: If you have another device connected to the MPK49's MIDI IN port, that device's MIDI information will be ignored.

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Akai MPK 49 MIDI in/out

Post autor: mytnik » środa 22 lut 2017, 11:07

...Rozumiem, że na klawiaturze i na module masz ustawiony ten sam kanał MIDI? Próbowałeś z zewnętrznym zasilaczem?
Zerknij jeszcze na 5 stronę instrukcji... jest tam napisane coś takiego:

The operation of the MIDI OUT port changes depending on whether or not a USB cable is connected to the MPK49.
USB cable connected:
MIDI data from your computer is passed to the MIDI OUT port. When a USB cable is
connected, you should activate "MIDI echo" in your sequencer if you want the MPK49 to
control another external device.
USB cable not connected:
Whatever you play on the MPK49 is sent to the MIDI OUT port. Note: If you have another device connected to the MPK49's MIDI IN port, that device's MIDI information will be ignored. ...
 


Nie mam niestety zasilacza, czytałem wczoraj ten tekst, ale nie skumałem. Dalej niebardzo czaję, ale uświadomiłeś mi jedną rzecz - wczoraj zasilany był z USB z włączonym hostem, dzisiaj sprawdzę bez niego i jeszcze z zasilacza sieciowego USB.


Na razie dzięki, dam znać później co i jak.

drummer

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Akai MPK 49 MIDI in/out

Post autor: PWA » środa 22 lut 2017, 15:50

Moim zdaniem chodzi o to, że jak masz połaczenie USB z kompem (DAW) i jednocześnie po MIDI DIN OUT wychodzisz na moduł/instrument, to trzeba w DAW właczyć "MIDI echo" (cokolwiek to oznacza) żeby sterować zewnętrznym instrumentem. Fakt, jest to trochę zagmatwane, bo nie wiadomo, czy chodzi o to, że MIDI echo pozwoli na sterowanie zewnętrznym instrumentem przez klawiaturę, czy tez jest niezbędne do sterowania przez DAW tymże instrumentem.
Próbowałeś połaczyć tylko klawiaturę i moduł... bez łączenia przez USB z kompem?

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Akai MPK 49 MIDI in/out

Post autor: mytnik » środa 22 lut 2017, 17:57

...Moim zdaniem chodzi o to, że jak masz połaczenie USB z kompem (DAW) i jednocześnie po MIDI DIN OUT wychodzisz na moduł/instrument, to trzeba w DAW właczyć "MIDI echo" (cokolwiek to oznacza) żeby sterować zewnętrznym instrumentem. Fakt, jest to trochę zagmatwane, bo nie wiadomo, czy chodzi o to, że MIDI echo pozwoli na sterowanie zewnętrznym instrumentem przez klawiaturę, czy tez jest niezbędne do sterowania przez DAW tymże instrumentem.
Próbowałeś połaczyć tylko klawiaturę i moduł... bez łączenia przez USB z kompem?...
 


Nie mam zasilacza na ten moment (6V), zasilacz sieciowy USB nie działa (nie włącza się akai) próbowałem bez hosta, samo zasilanie z lapka i dalej nic. Zostaje mi tylko skombinować zasilacz. Midi echo to chyba opcja true, ale nijak nie mam pojęcia jak to włączyc w logic / mainstage.



drummer

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Akai MPK 49 MIDI in/out

Post autor: PWA » środa 22 lut 2017, 18:12

Tu masz jak wł/wył MIDI thru:
https://documentation.apple.com/en/logicpro/usermanual/index.html#chapter=14%26section=26%26tasks=true

Co do zasilacza, to kup jakiś uniwersalny, z przełączanym napięciem typu 3V-12V/1000mA np.
https://elektrocave.pl/pl/p/Uniwersalny-zasilacz-impulsowy-1A-1000mA/8381?gclid=COOgkZSZpNICFcqCsgod3kEMJQ
kosztuje grosze, a w takich wypadkach ja znalazł

Awatar użytkownika
mytnik
Posty: 1308
Rejestracja: czwartek 20 maja 2004, 00:00

Re: Akai MPK 49 MIDI in/out

Post autor: mytnik » środa 22 lut 2017, 18:34

...Tu masz jak wł/wył MIDI thru:
https://documentation.apple.com/en/logicpro/usermanual/index.html#chapter=14%26section=26%26tasks=true

Co do zasilacza, to kup jakiś uniwersalny, z przełączanym napięciem typu 3V-12V/1000mA np.
https://elektrocave.pl/pl/p/Uniwersalny-zasilacz-impulsowy-1A-1000mA/8381?gclid=COOgkZSZpNICFcqCsgod3kEMJQ
kosztuje grosze, a w takich wypadkach ja znalazł ...
 


Działa, trzeba ustawic w logicu external midi i ustawić wyjście na drugi port, niby nieskomplikowane ale jednak ...


dzięki za pomoc, zostaje jeszcze druga częsć wątpliwości - podwójny manuał z nieprogramowalnym miditechem, ale myślę że też z pomieszaniem portów powinno wyjść, jak sprawdzę dam znać


pozdr

drummer

Awatar użytkownika
PWA
Posty: 920
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Akai MPK 49 MIDI in/out

Post autor: PWA » środa 22 lut 2017, 21:39

No i super ...co do drugiego tematu, to chyba musisz poeksperymentować... przynajmniej na oko tak to wygląda... bez sprawdzenia ani rusz

ODPOWIEDZ