Line out electronically balanced – line in unbalanced

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Gesualdo
Posty: 26
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 00:00

Line out electronically balanced – line in unbalanced

Post autor: Gesualdo » czwartek 13 kwie 2017, 20:43

Witam,


mam jedno konkretne pytanie. Chcę podpiąć kartę do monitorów studyjnych w następujący sposób:



  1. Focusrite 2i4 – line out  (electronically balanced) TRS

  2. Kable TRS–TRS

  3. Monitory Yamaha MSP5A – monoaural phone jack (unbalanced) impedancja 10kΩ 



Czy nie będzie jakichś problemów? Nic się nie uszkodzi i dźwięk będzie ok?


Niby tyle już napisano o łączeniu wejść i wyjść symetrycznych/niesymetrycznych, a wciąż mam wątpliwości.


 


Z góry dzięki za odpowiedź.




Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Line out electronically balanced – line in unbalanced

Post autor: PWA » czwartek 13 kwie 2017, 21:34

Nic się nie stanie... po prostu połączenie będzie niesymetryczne. Czy nie lepiej kupić kabel symetryczny TRS - XLR i podłączyć monitory symetrycznie?

Gesualdo
Posty: 26
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 00:00

Re: Line out electronically balanced – line in unbalanced

Post autor: Gesualdo » czwartek 13 kwie 2017, 21:46

 


Oczywiście, że lepiej:)


 


Monitory pożyczyłem tylko na 2-3 tygodnie, więc nie ma sensu specjalnie kupować kabel. 


 


Dziękuję za odpowiedź.


 


 


 


Wahałem się, ponieważ co prawda wyjścia Scarlett pozwalają na podłączenie niesymetryczne, ale nie byłem pewien, czy jeśli wetknę kabel TRS zamiast TS i sygnał pójdzie dwoma żyłami wchodząc do wejścia niesymetrycznego monitora, to czy wzmacniacz to dobrze przyjmie.


 


 


 


Ale wierzę na słowo. Jeszcze raz dziękuję.




Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Line out electronically balanced – line in unbalanced

Post autor: PWA » czwartek 13 kwie 2017, 22:23

Wahałem się, ponieważ co prawda wyjścia Scarlett pozwalają na podłączenie niesymetryczne, ale nie byłem pewien, czy jeśli wetknę kabel TRS zamiast TS i sygnał pójdzie dwoma żyłami wchodząc do wejścia niesymetrycznego monitora, to czy wzmacniacz to dobrze przyjmie.

Aaaa... sorka, nie zwróciłem uwagi, że chcesz to zrobić kablem TRS-TRS. Jeżeli tak, to jednak lepiej podpiąć TRS-TS, jak w linku
https://www.infomusic.pl/poradnik/20912,przewody-i-zlacza

Gesualdo
Posty: 26
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 00:00

Re: Line out electronically balanced – line in unbalanced

Post autor: Gesualdo » piątek 14 kwie 2017, 01:04

Poszedłem za Twoją poprzednią sugestią i podpiąłem kablem TRS. Na pierwszy rzut ucha wszystko działa. 
Czy coś poważnego może się stać? Np. czy uszkodzi się coś we wzmacniaczu? Czy bardziej chodzi o jakość dźwięku? Czemu odradzasz połączenie TRS-TRS? 


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Line out electronically balanced – line in unbalanced

Post autor: PWA » piątek 14 kwie 2017, 08:41

Nie powinno nic się stać... chodzi o poprawność połączenia i właściwą jakość sygnału.

Gesualdo
Posty: 26
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 00:00

Re: Line out electronically balanced – line in unbalanced

Post autor: Gesualdo » piątek 14 kwie 2017, 08:50

A Mógłbym prosić o krótkie wyjaśnienie? Czemu w takim ustawieniu jakość sygnału nie będzie właściwa, co na to wpływa i co będzie niewłaściwego? To jest dla mnie bardzo ciekawe.


Awatar użytkownika
PWA
Posty: 919
Rejestracja: środa 04 cze 2014, 00:00

Re: Line out electronically balanced – line in unbalanced

Post autor: PWA » piątek 14 kwie 2017, 10:35

Jak zapewne wiesz, łączem symetrycznym przeysłane sa dwa sygnały: jeden normalnie a drugi odwrócony w fazie. Podłączenie TRS symetrycznego w gniazdo niesymetryczne TS powoduje, że sygnał przesyłany normalne będzie będzie odbierany również normalnie, natomiast sygnał odwrócony będzie tracony. W związku z tym warto połączyć ze sobą R z S we wtyku TRS, który podłaczamy do wejścia niesymetrycznego TS lub RCA.

Gesualdo
Posty: 26
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 00:00

Re: Line out electronically balanced – line in unbalanced

Post autor: Gesualdo » piątek 14 kwie 2017, 13:10

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli dobrze zrozumiałem, to jedyną konsekwencją będzie mniejszy poziom sygnału, tak? W takim razie nic wielkiego się nie stanie. Jak bym podłączył przez wyjścia RCA (Focusrite 2i4 ma też te wyjścia), to też miałbym mniejszy poziom sygnału. I jeśli dobrze zoruzmiałem poniższy artykuł:


https://support.focusrite.com/hc/en-gb/articles/206674969-Guide-to-Setting-up-your-Studio-Part-1


...to podłączając kablem niesymetrycznym i tak tracimy 6dB, więc właściwie nie ma żadnej konsekwencji tego, że podłączyłem kablem TRS.


Jeśli się mylę, to proszę mnie wyprowadzić z błędu:)


Awatar użytkownika
Aurora
Posty: 287
Rejestracja: niedziela 15 sty 2006, 00:00

Re: Line out electronically balanced – line in unbalanced

Post autor: Aurora » piątek 14 kwie 2017, 23:34

...Dziękuję za odpowiedź. Jeśli dobrze zrozumiałem, to jedyną konsekwencją będzie mniejszy poziom sygnału, tak? W takim razie nic wielkiego się nie stanie. Jak bym podłączył przez wyjścia RCA (Focusrite 2i4 ma też te wyjścia), to też miałbym mniejszy poziom sygnału. I jeśli dobrze zoruzmiałem poniższy artykuł:
https://support.focusrite.com/hc/en-gb/articles/206674969-Guide-to-Setting-up-your-Studio-Part-1
...to podłączając kablem niesymetrycznym i tak tracimy 6dB, więc właściwie nie ma żadnej konsekwencji tego, że podłączyłem kablem TRS.
Jeśli się mylę, to proszę mnie wyprowadzić z błędu:)...




Przewód TRS -TRS jest symetryczny tylko w symetrycznym gnieździe. Nawet jak TRS połączysz pod TS gniazdo nie ma mowy o symetrycznym połączeniu.
Kabel TRS to - TIP / RING / SLEEVE.
TS - TIP / SLEEVE
Jeśli więc masa jest podłączona do Ring/sleeve w drugim końca to masz zwykłe połączenie + -

Więc bez problemu możesz to podpiąć zwyklym przewodem niesymetrycznym a kiedyś w przyszłości zainwestować w TRS - XLR M
Połączenie niesymetryczne -10db sprzęt konsumencki / sumetryczne +4

ODPOWIEDZ