Yamaha EX5 kontra CS6x

Jeśli masz problem związany ze sprzętem stosowanym w domowym lub profesjonalnym studiu, to tu jest odpowiednie miejsce, aby się nim zająć.
Awatar użytkownika
mr-hammond
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Yamaha EX5 kontra CS6x

Post autor: mr-hammond » czwartek 14 paź 2004, 22:28

Witajcie

Mam pytanie dotyczące tych dwóch instrumentów , dokładnie chodzi mi o to ze cs6x jest nowsza od ex5tki miałem ja pare razy u siebie i bardzo fajnie spisują sie leady i pady , ex5 tki nie znam tak dobrze chociaz bede miał okazje zagrac na wersji modułowej .

CZy ex5 da sie tak podkrecic aby miała takie fajne pady i leady jak cs6x czy one mają takie same multipróbki ?

wiem ze ex5 ma sampler ale mnie chodzi o to co w srodku jest , bez uzycia samplera czy da sie to wszystko uzyskac ??

Cs6x staje sie prawdziwym syntem dopiero przy uzyciu pluginu wiec mowa tutaj jedynie o multipróbkach zawartych w pamieci .

Dzieki za info

pozdrawiam

PAWEŁ

Awatar użytkownika
AXIS
Posty: 307
Rejestracja: poniedziałek 28 cze 2004, 00:00

Re: Yamaha EX5 kontra CS6x

Post autor: AXIS » czwartek 14 paź 2004, 23:14

CZy ex5 da sie tak podkrecic aby miała takie fajne pady i leady jak cs6x czy one mają takie same multipróbki ?

******************************



zestaw próbek w CS6x pochodzi właśnie z EX5.



wiem ze ex5 ma sampler ale mnie chodzi o to co w srodku jest , bez uzycia samplera czy da sie to wszystko uzyskac ?

**********************************



EX5 to stacja multisyntezy. Może mieć syntezę PCM, VA, VL, FDSP. Potrzebny Ci jest edytor i/lub nowe brzmienia. Fabryczne są takie sobie...



Jak znasz angielski to polecam www.ex5tech.com - tam znajdziesz wszystko.



Cs6x staje sie prawdziwym syntem dopiero przy uzyciu pluginu wiec mowa tutaj jedynie o multipróbkach zawartych w pamieci .

**********************



Ależ skąd, to zaawansowany syntezator. Potrzeba tylko edytora brzmień i można cuda zrobić bez pluginów.



Wady EX5 to: wolny procesor, jak jest dużo różnych syntez na raz to się czasem nie wyrabia i trochę skomplikowany OS. W CS6x OS jest dużo bardziej logicznie poukładany w menu i podmenu.



Ale jeśli chodzi o brzmienie, to EX5 jest lepszy od CS6x. Troszkę.



Pozdrawiam,



Maciej R.


Awatar użytkownika
mr-hammond
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Re: Yamaha EX5 kontra CS6x

Post autor: mr-hammond » czwartek 14 paź 2004, 23:28





Ależ skąd, to zaawansowany syntezator. Potrzeba tylko edytora brzmień i można cuda zrobić bez pluginów.

*************************************************

Jesli chodzi o synteze to sie zgodze , ale ma multpróbki a nie fale wiec na tej płaszczyznie nie jest ;)





Ale jeśli chodzi o brzmienie, to EX5 jest lepszy od CS6x. Troszkę.

*********************************************

Dlaczego lepsze?

Czyli spokojnie bank z cs6x wsadze i bedzie to samo ??

Jak objawia sie powolnosc procesora , jakie ma to konsekwencje podczas grania ?

Pozdrawiam

PAWEŁ

Awatar użytkownika
Darek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek 14 mar 2002, 00:00

Re: Yamaha EX5 kontra CS6x

Post autor: Darek » piątek 15 paź 2004, 08:54



Jak objawia sie powolnosc procesora , jakie ma to konsekwencje podczas grania ?

---------------------------------------------------------------------------------------



Używam Ex5 do gry na żywo i nie zauważyłem "powolności procesora", nawet nie wiem o co może chodzić?


Awatar użytkownika
AXIS
Posty: 307
Rejestracja: poniedziałek 28 cze 2004, 00:00

Re: Yamaha EX5 kontra CS6x

Post autor: AXIS » piątek 15 paź 2004, 09:45

Jesli chodzi o synteze to sie zgodze , ale ma multpróbki a nie fale wiec na tej płaszczyznie nie jest ;)

**********************



Trzeba by spojrzeć do tablicy próbek, czy nie ma tam podstawowych przebiegów. Jeśli są, można szaleć.



Czyli spokojnie bank z cs6x wsadze i bedzie to samo ?

********************************************



Brzmienie jest lepsze, bo w obrębie jednego patcha można mieszać różne typy syntezy. Po prostu można uzyskać ciekawsze barwy. W CS6x można tylko dublować daną barwę PCM np. barwą AN używając tego samego kanału midi. W EX5 można to zrobić na poziomie elementów danego patcha.



To że CS6x ma sample z EX5 nie oznacza, że są ze sobą kompatybilne na poziomie barw. Nie da się bezpośrednio zaimportować banku z CS6x do EX5.



Jak objawia sie powolnosc procesora , jakie ma to konsekwencje podczas grania ?

****************************



Jeśli tworzysz brzmienia wykorzystujące kilka typów syntezy to w trybie performance (multi) instrument się nie wyrabia czasami, bo ma za wolny CPU. To w zasadzie jedyna wada EX5. A objawia się to "czkawką" i "dropami". W trybie single zjawisko nie występuje.



Pozdrawiam,



Maciej R.


Awatar użytkownika
mr-hammond
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Re: Yamaha EX5 kontra CS6x

Post autor: mr-hammond » piątek 15 paź 2004, 19:40

Jeśli tworzysz brzmienia wykorzystujące kilka typów syntezy to w trybie performance (multi) instrument się nie wyrabia czasami, bo ma za wolny CPU. To w zasadzie jedyna wada EX5. A objawia się to "czkawką" i "dropami". W trybie single zjawisko nie występuje.



Pozdrawiam,



Maciej R.

...

**********************

jutro bede miał okazje zagrac na ex5 w module , ale z tego co wiem kolega sie nie skarżył na zadne dropy , przeciez to był instrument flagowy yamahy , z takimi niedociągnieciami ??

Wymienic banku sie nie da napewno , ale moze jest specjalnie napisany bank na cs6x i tylko chciałem spytac, jesli jest to czy brzmi tak samo , bo brzmienia z cs6x mi sie podobaja jednak za ex5 przemawia sekwencer i sampler oraz polifonia .

Czy w ex5 tez przerywa dźwiek podczas zmiany brzmienia , jak to ma miejsce w cs6x ?

Pozdrawiam

PAWEŁ

Wojtek1980
Posty: 137
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 00:00

Re: Yamaha EX5 kontra CS6x

Post autor: Wojtek1980 » wtorek 04 mar 2008, 22:37

Witam!
Czy do Yamahy EX5 lub EX7 można załadować banki brzmień z Yamahy AN1X???

Czy moge tam otworzyć konkretne brzmienia zrobione na AN1X?
Korg 01/W pro, Korg X50, Yamaha P-70.

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Yamaha EX5 kontra CS6x

Post autor: Caroozo » wtorek 04 mar 2008, 22:56

Witam,
z AN1x wiem że patche działają, nie wiem tylko czy bezpośrednio czy nie trzeba ich czasem przeimportowac/zmienic rozszerzenie. EX5 łyka poszczególne patche na voice także nie powinno byc problemu.
Brzmieniowo sprzęcik zawodowy:-). CS6X to też bardzo dobry syntezator. Cóż mogę powiedziec o wadach EX5? Faktycznie, DSP jest niedopracowany, ale to jest tak - daj ludziom palec to by wzięli rękę - syntezator stwarza możliwości, a ludzie próbują to wszystko wykorzystac na raz no i klops... Osobiście czytałem BARDZO dużo na temat tego syntezatora, miałem spory budżet, opcją były m.in. WŁAŚNIE CS6X za... 400 euro;P Ale wybrałem EX5. Powód? BRZMIENIE!!! Trzeba to usłyszec, na fabrycznych barwach można się zatrzymac na dlugo.. Jednak przy edycji wychodzą podstawowe zalety - mieszanie syntez (Radzę uważac, AN kusi:)), a w ramach AWM 4 próbki na barwę (gwarantowane zero dropów), do tego efekty i hej. Nie bez znaczenia są kontrolery (ribbon wymiata).
Co do barw przez Ciebie poszukiwanych - ja osobiście wykręciłem takiego leada w ramach syntezy AN, że brzmi w mixie jak minimoog, oczywiście filtry i efekty w czasie rzeczywistym, pokrętła aż krzyczą "kręc!!" ;D
Pady piękne... Edytując envelope, i z możliwością nałożenia 4 elementów z AWM (oczywiście są inne kombinacje... ) możesz robic tematy rozwijające się dobre pół minuty, jak też i efektowne oszczędne tła (procesor efektów bardzo pomaga).
Co do zalet extra - sekwencer się sprawuje, ale tylko do pomocy, od A do Z lepiej się nim nie posługiwac jeśli nie wiesz jak obejśc problem z DSP - mianowicie przeładowanie bufora, dropy itd...
Arpeggiator to jest jedna z jego zalet, FAJNE tematy idzie ukręcic, 50 własnych presetów do tego...
Sampler mało praktyczny, lepszy każdy software'owy, chociaż mały sampel po obórbce brzmi, oj brzmi...
PODSUMOWUJĄC - przepotężny instrument, niedoceniany, ale w rękach kogoś kto umie grac i ma czas posiedziec zagra lepiej niż Motif... testowane;P

Awatar użytkownika
mr-hammond
Posty: 1416
Rejestracja: poniedziałek 08 gru 2003, 00:00

Re: Yamaha EX5 kontra CS6x

Post autor: mr-hammond » środa 05 mar 2008, 07:06

Pomimo że temat stary to sie fajnie kolego "wstrzeliłes" bo własnie dzis nabywam ex5r :)
pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Caroozo
Posty: 932
Rejestracja: piątek 22 lut 2008, 00:00

Re: Yamaha EX5 kontra CS6x

Post autor: Caroozo » środa 05 mar 2008, 07:23

...Pomimo że temat stary to sie fajnie kolego "wstrzeliłes" bo własnie dzis nabywam ex5r :)
pozdrawiam :)...
**********************
Wersji w racku nie widziałem na oczy, ale z tego co wiem to w niczym nie ustępuje klawiaturce oprócz braku ribbona... Może to i kepiej dla Ciebie, bo Yamaha waży bardzo dużo, słaby nie jestem ale w łapę i na próbę to ja bym z nią nie chodził;).
Wejdź sobie koniecznie na EX5tech, po zalogowaniu jest masa patchy do ściągnięcia, edytory pod Windows i masa porad technicznych.
Jak masz doświadczenie w edycji, plus miałeś Yamahę, to sobie poradzisz:)
Miłego grania, bo jest na czym!

ODPOWIEDZ