EiS na Facebook FanPage EiS na Twitter EiS na YouTube EiS na Google+ EiS News - kanał RSS EiS Forum News - kanał RSS

Ulubiony kiosk EiS
Prenumerata/e-wydania
Status użytkownika
 Nie jesteś zalogowanym/zarejestrowanym użytkownikiem serwisu EiS
       Zaloguj/zarejestruj się

 EiS w grudniu
EiS 12/2017

   Spis treści
   DVD + ONLINE


Poradnik EiS
Poradnik EiS - ZACZNIJ WSZYSTKO OD NOWA!

Spis treściEiS PLUS 5
BEATS & BASS

   Spis treści
   Na płycie DVD


EiS PLUS 6
TWORZENIE MUZYKI W KOMPUTERZE - Praktyczny Poradnik

Spis treściEiS PLUS 7
SPRZĘT DO STUDIA

Spis treści
E-Media EiS

       Strona główna          Nasze relacje         Koncerty/przeglądy

Cekcyn 2013


      Cekcyn 2013    Następny materiał
Zamieszczono: 09.08.2013
Głosów: 4
Ocena: 7.75
Odsłon: 9081
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać ten materiał. Zarejestruj się

The Day Of Electronic Music Cekcyn 2013
Województwo kujawsko - pomorskie posiada jedną z ciekawszych scen muzyki elektronicznej w kraju. Od roku 2006 w Cekcynie odbywa się nieprzerwanie festiwal The Day Of Electronic Music Cekcyn. Postanowiliśmy odwiedzić artystów dla których syntezatory nie mają żadnych tajemnic oraz podzielić się z Czytelnikami wrażeniami z wydarzenia, którym warto się zainteresować.

Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce 26 lipca 2006 roku i odbyła się na plaży Jeziora Wielkiego Cekcyńskiego. Pomysłodawcą jest Marcin Chmara, muzyk oraz założyciel grupy Electronic Revival. Wraz z kolegami podzielającymi jego pasję oraz inspirując wiele osób swoją działalnością, Marcin Chmara sprawił że co roku w Borach Tucholskich rozbrzmiewa muzyka elektroniczna grana przez najzdolniejszych polskich wykonawców tego gatunku. Jeżeli wymienić wśród goszczących w Cekcynie Machine Brothers, Operators, Władysława Komendarka i legendarnego Marka Bilińskiego - widać iż mamy do czynienia z nietuzinkowym wydarzeniem kulturalnym. "Estrada i Studio" wspiera utalentowanych wykonawców biorących udział w festiwalu, dzieląc się na swoich łamach wiedzą, która sprawia że zainteresowani tworzeniem elektroniki pasjonaci czytający nasz magazyn mogą wzbogacić swoje artystyczne poszukiwania.
Ubiegłoroczne edycje festiwalu trwały dwa dni, w przeddzień koncertów gwiazd miał miejsce konkurs którego laureaci występowali na wspólnej scenie ze swoimi idolami. Festiwal zyskał status ogólnopolskiego wydarzenia muzycznego, a pasja towarzysząca organizatorom przyciąga kolejnych wykonawców i Publiczność.
Program na rok 2013 obejmował: Soundwalker, Endorphine, Vanderson, Operators, Electronic Revival, Beside Logic. Występy odbywały się w Amfiteatrze Jeziora Wielkiego Cekcyńskiego, która to sceneria dodawała uroku oraz potęgowała klimat koncertów.
Od samego początku atmosfera panująca na scenie była niezwykle przyjazna twórczości. Dźwiękowcy mieli jednak dość trudną pracę, ponieważ trzeba było uważać nie dość że na dość mocną odpowiedź amfiteatru, to jeszcze ustawić odpowiednio korekcję najniższych częstotliwości, aby w każdym miejscu uzyskać jak najbardziej klarowne brzmienie w zakresie basu i sub-basu.
Endorphine rozpoczęli od eksperymentów opartych o ambient, czy nawet brzmienia nawiązujące do muzyki etnicznej. Charakterystycznym elementem były "rozległe" syntezatory oraz relaksujący słuchacza klimat. Skład stanowią Piotr "Piter" Skrzypczyk, Adam "Mr. Smok" Bórkowski i Krzysztof "Kenny" Kurkowski.
Pod nazwą Vanderson działa Maciej Wierzchowski, kompozytor nawiązujący do tzw. szkoły berlińskiej. Jeśli wymienić Tengerine Dream lub Klausa Schulze jako jego inspiracje, nie ma się co dziwić, iż polski twórca odniósł sukces za granicą, wydając w Niemczech album "Echoes off darknes", który okazał się dla niego dużym sukcesem.
Soundwalker przedstawił zupełnie inną koncepcję w podejściu do brzmienia i aranżacji. Słychać było tutaj wyraźne inspiracje
J. M. Jarre, lecz jednocześnie zmiksowane zostało to z polską, słowiańską wrażliwością na harmonię oraz melodię. Nie obca również była w przypadku tego wykonawcy fraza zaczerpnięta z klasyki, co wynika z jego muzycznego wykształcenia w klasie akordeonu oraz fortepianu. Jak mówi o sobie Soundwalker - "Najbliższa jest mi muzyka z lat mojego dzieciństwa - dlatego też moja twórczość to nawrót do lat 80-tych. To piękny okres w muzyce, gdzie dominowała melodia i harmonia. Chciałbym, aby taką właśnie pozostawała moja twórczość...".
Duet "Operators" czyli Piotr i Michał Dygasiewicz (ojciec i syn) idealnie trafił w gusta każdego, kto lubi Depeche Mode. Przede wszystkim energetyzując swoim występem, a dzięki nawiązaniom do kultowej brytyjskiej grupy, słuchacze reagowali bardzo spontanicznie na kolejne utwory. Oprócz powyższego "Operators" bardzo umiejętnie łączy w swojej muzyce również elementy nurtu electro.
Na osobne omówienie zasługuje "Beside Logic" - duet połączony pasją do muzyki. Kamil Rydzewski (Rusher), multiinstrumentalista oraz producent i Justine Ellis zaprezentowali połączenie delikatniejszej muzyki trance'owej, electro-house, uzupełnione charyzmatycznym wokalem. Repertuar cechowała wielka dawka emocji, co sprawiło iż utwory zaprezentowane na żywo zyskały dodatkową głębię.
Gdy na scenę zawitał Electronic Revival złożony z Marcina Chmary oraz Marcina Grzelli, został powitany gromkimi brawami. Obaj muzycy są znani nie tylko w Polsce, a Marcin Grzella jako producent nagrań znany jest również słuchaczom w USA. Podczas koncertu pokazali się od jak najlepszej strony, nie tylko biorąc pod uwagę ich doskonałe przygotowanie warsztatowe. Przez cały czas bowiem mieli świetny kontakt z ludźmi którzy przyszli, aby ich słuchać. Występ uświetniły nawiązania do wielu styli i eksperymentowanie z łączeniem ich, co doskonale oddało wrażliwość artystyczną obu wykonawców i ukazało niezwykle bogatą wyobraźnię. Potężne unisona syntezatorów i gitary, liczne wibrato oraz długie, rozbudowane frazy elektroniczne sprawiły, że słuchacze zostali porwani w wir bogatych, przemyślanych aranżacji oraz spontanicznych partii improwizowanych na żywo. Electronic Revival nie jest wyłącznie jednym z wielu zespołów wykonujących muzykę elektroniczną, stworzyli bowiem i zdefiniowali własny, charakterystyczny i niepowtarzalny styl. Pomimo długiego stażu na scenie obu instrumentalistów, ich utwory nie straciły tzw. "ducha", za każdym razem można odnaleźć w nich coś, co ciekawi i przyciąga.
The Day Of Electronic Music Cekcyn narodził się z wielkich pasji organizatorów, w ciągu zaledwie kilku lat z wydarzenia lokalnego zamienił się w festiwal o którym wie każdy zainteresowany muzyką elektroniczną. Warto też wspomnieć o edukacyjnym wymiarze festiwalu - w czasie jego trwania każdy kto poszukuje fascynujących brzmień lub wiedzy na temat elsyntezatorów ma możliwość do woli porozmawiać z artystami dla których najnowsze zdobycze technologii są chlebem powszednim w codziennej pracy twórczej.

Pełną relację foto z Festiwalu znajdziecie na naszej Facebook Fan Page: https://www.facebook.com/estrada.studio Komentarze: 
Aktualnie brak komentarzy do tego materiału, Twój może być pierwszy!

Aby dodawać własne komentarze musisz być zarejestrowanym użytkownikiem naszego serwisu.
Zarejestruj się już teraz, to nic nie kosztuje.

PARTNERZY
Studia Nagraniowe i Koncertowe Polskiego Radia  Kancelaria Adwokacka - Damian Kosmala  Polskie Stowarzyszenie Realizatorów Dźwięku  LIVE SOUND & Installation  E-Muzyk.pl
PATRONATY
    Warsaw Electronic Festival     
AVT KORPORACJA
© by AVT Wydawnictwo 2016, All right reserved

----- Account: pp.eis.compl -----